Letecká základna Ramstein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Letecká základna Ramstein

United States Air Forces in Europe.png 86th Airlift Wing.png 435th Air Base Wing.png

Ramstein.jpg
Ramstein Air Base
IATA: RMS
ICAO: ETAR
Druh: Vojenské letiště
V blízkosti: Kaiserslautern
zeměpisné souřadnice: 49°26′38,1″ s. š., 7°36′8,13″ v. d.
Stát: Německo
Vznik: 1948
v užívání USAFE od 1952
Příslušnost: USAFE
Velitel: Gen. Mark A. Welsh
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah
na Wikimedia Commons

Letecká základna Ramstein (anglicky Ramstein Air Base) je největší základnou USAF mimo území Spojených států a nachází se na ní hlavní velitelství sil USAF v Evropě. Je také základnou jednotek NATO. Název základny, postižené tragédií v roce 1988, zaznívá i ve jméně hudební skupiny Rammstein.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Leží východně od německého Ramstein-Miesenbachu asi 10 kilometrů západně od Kaiserslauternu ve spolkové zemi Porýní-Falc. Letectvo Spojených států ji používá hlavně k transportu jednotek a vojenského materiálu, při evakuaci Američanů z různých válečných konfliktů. Stejně tak je využívána k přepravě raněných do nedaleké vojenské nemocnice v blízkém městě Landstuhl, která je největší americkou nemocnicí mimo území USA.

V roce 2004 zde sloužilo 35 000 vojáků a přes 6000 civilních zaměstnanců.

Základna má dvě hlavní vzletové a přistávací dráhy. Delší 08/26 měří 3200 metrů a kratší 09/27 má 2830 metrů.

Základna Ramstein je také jedním ze dvou míst v Německu, kde jsou uloženy nukleární zbraně USA. Spolu s nedalekým letištěm Büchel v pohoří Eifel je na obou základnách uloženo 150 jaderných hlavic.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Výstavba[editovat | editovat zdroj]

C-130 přelétávající u kontrolní věže základny

Během druhé světové války používala Luftwaffe jako vzletovou a přistávací dráhu úsek dálnice nedaleko Ramsteinu. Koncem války bylo příslušenství provizorního letiště zabaveno postupujícími americkými jednotkami. V dubnu 1951 začali Američané společně s Francouzi (v jejichž okupační zóně se území u Ramsteinu nacházelo) s rozšiřováním letiště. V jižní části se od roku 1952 nacházela základna Landstuhl s vlastním letištěm, zatímco na severu vznikla roku 1953 Ramstein Air Force Installation s velitelstvím a administrativní správou. Obě základny se 1. prosince 1957 sloučily do Ramstein-Landstuhl Air Base a jméno bylo později ještě zjednodušeno na současné.

Nejprve zde byla umístěna bojová letadla F-84 a F-4 Phantom. Od roku 1971 k nim přibyly také transportní stroje Military Airlift Command (MAC) (v současnosti Air Mobility Command (AMC)). Hlavní velitelství amerických sil v Evropě sem bylo přeloženo v březnu roku 1973 z letiště Wiesbaden - Erbenheim.

Katastrofy[editovat | editovat zdroj]

  • 28. srpna 1988 došlo při každoročním zde pořádaném leteckém dni k jednomu z největších leteckých neštěstí, ke kterým kdy došlo při leteckých přehlídkách. Při vystoupení italské akrobatické skupiny Frecce Tricolori se srazila její proudová letadla. Hořící trosky zabily 70 diváků a stovky dalších byly zraněny těžce, z nichž později v nemocnici ještě více jak 30 lidí na následky poranění (většinou popáleniny) zemřelo. Piloti, kteří při nehodě zahynuli, bývají dáváni i do souvislosti s leteckou katastrofou letu Itavia 870. Výše uvedená skupina Rammstein později složila o této katastrofě píseň Rammstein na albu Herzeleid.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V roce 1994 ze základny odletěly poslední zde umístěné bojové stroje F-16.

Po uzavření Rhein-Main Air Base k 31. prosinci 2005 se letiště Ramstein stalo nejdůležitější evropskou základnou pro transport amerických vojenských sil. Všechny v Evropě umístěné jednotky přilétají i odlétají do USA odsud. Novým požadavkům se základna přizpůsobila vybudováním druhé vzletové a přistávací dráhy i nových terminálů pro přepravované osoby i náklad. Také byly postaveny nové administrativní budovy. Poté byla stará vzletová dráha rekonstruována a prodloužena.

V prosinci 2005 údajně využívala CIA základnu při přepravě zajatců v souvislosti s 11. zářím 2001 a válkou proti terorismu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]