Lesba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Symbol lesbismu

Lesba (nebo také lesbička) je žena s homosexuální orientací. Označení lesba je odvozeno z řeckého ostrova Lesbos.

Lesbismus (též někdy sapfismus) je pak označení pro lesbickou lásku, ženskou homosexualitu či pohlavní chování (v nejširším smyslu) projevující se vztahem mezi ženami.

Užití termínů

Odvození výrazu od ostrova Lesbos souvisí se starověkou řeckou básnířkou Sapfó, která na ostrově žila v 6. stol. př. n. l. a v některých svých básních opěvuje ženské tělo a lásku mezi ženami. Ostrov se v této souvislosti stává oblíbenou turistickou destinací lesbických žen.[1] Sami obyvatelé ostrova však touto spojitostí nejsou vždy nadšeni.[2]

Mnoho lidí (včetně samotných leseb) má s označením „lesbička“ problém. Vidí v něm nevhodnou zdrobnělinu. Většina komunity se přiklání k označení „lesba“,[3] byť je „lesbička“ preferována mnohými médii. Socioložka Ciprová uvádí, že používání výrazu „lesbička“ má své zastánce i uvnitř „komunity“ – pro ty je výraz „lesba“ příliš drsný a údajně evokuje spojení lesbických žen s maskulinitou. Odpůrci zase tvrdí, že výraz „lesbička“ konotuje nezralost, nevyspělost, která se může pojit i s nejistotou ohledně své identity, a také odráží patriarchální jazykovou dominanci, kdy zdrobnělé je roztomilé, malicherné, nedůležité, dětské.[4]

Známé lesby

Reference

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu lesba na Wikimedia Commons

    • Lokální šablona odkazuje na jinou kategorii Commons než přiřazená položka Wikidat:
  1. tom. Česko má první katalog zájezdů pro gaye a lesby. Je teprve třetí v Evropě [online]. iDnes.cz, 2010-03-16 [cit. 2010-04-24]. Dostupné online. 
  2. Ostrov Lesbos se chce soudit s řeckými lesbičkami [online]. Novinky.cz, 2008-05-04 [cit. 2008-05-04]. Dostupné online. 
  3. http://www.dzamilastehlikova.cz/8379/201/clanek/tema---lesby-nebo-lesbicky/
  4. CIPROVÁ, Kristýna. Reprodukční a sexuální práva: Proměny postavení LGBT „komunity“. In: SOKAČOVÁ, Linda. Gender a demokracie: 1989-2009. Praha: Gender Studies, 2009. Dostupné online. ISBN 80-86520-64-1. S. 74-81.

Šablona:Pahýl - LGBT

Šablona:Link GA