Leena Landerová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Leena Landerová
Narození 25. října 1955 (62 let)
Turku
Povolání spisovatelka
Národnost finská
Stát Finsko
Manžel(ka) Hannu Raittilu
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leena Landerová (* 25. října 1955 Turku, Finsko) je finská spisovatelka, autorka románů, povídek, divadelních a rozhlasových her. Její knihy byly přeloženy až do dvaceti jazyků.

Život[editovat | editovat zdroj]

Leena Landerová se narodila a žije v Turku. K tomuto městu a jeho okolí má velmi blízko, což se zobrazuje i v jejím dílu, které zasazuje především do okolí Baltského moře a ostrovů kolem Turku, což znásobí ještě více dramatičnost a úzkost, která z těchto příběhů pramení. V Turku vystudovala finský jazyk, literaturu a kulturu. Napsala celkem dvanáct knih a píše také rozhlasové a divadelní hry. Je vdaná za spisovatele Hannu Raittilu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Leena Lander se proslavila v zahraničí především díky své schopnosti poutavě popisovat události z finské historie. Příběhy jsou velmi napínavé s prvky psychologického thrilleru.

K nejpřekládanějším dílům patří Tummien perhosten koti (Domov šedých motýlů), které je o tajemstvích skrývajících se v dětských domovech v 50. letech. Dalším oblíbeným titulem je Käsky (Rozkaz) odehrávající se v období finské občanské války. Obě knihy se dočkaly také úspěšných filmových adaptací.

Leena Lander 

V románu Käsky se proplétá mnoho rovin a čtenáři se postupně odhalují okolnosti nalezení polního myslivce Aara Harjuly a zajatkyně Miiny. Hrdinka nejdříve mlčí, což vzbuzuje zvědavost soudce, který tento případ vyšetřuje. V románu se střídají různé časové roviny a to vše je propleteno krátkými útržky pojednávajícími o vlcích. Román zobrazuje, jak se lidé cítili v závěru občanské války, co prožívali a jaké byly pocity ohledně bílých a rudých. Na konci války jsou rozebírány právě etické otázky, lidská svoboda a morálka. Kniha je plná zvratů, nečekaných událostí a tajemných momentů. Jednotlivé fragmenty do sebe postupně zapadají, ačkoliv v závěru nejsou všechny otázky zcela zodpovězeny.

Nejnovějším románem je Liekin lapset, který se také vrací k finské občanské válce.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]