Lazariánská pomoc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Správní sídlo LP v Hürth.

Lazariánská pomoc (něm. Lazarus Hilfswerk) je křesťanská organizace, uznaná podle německého práva charitativní a lékařské asistence, kterou v roce 1973 založili němečtí rytíři mezinárodního Vojenského a špitálního řádu svatého Lazara Jeruzalémského, pro péči o nemocné seniory a zdravotně postižené osoby.[1]

Na základě iniciativy Lazariánské pomoci byly v roce 1995 založeny další dvě lazariánské nevládní sesterské organizace: Lazarus Europe EUV a Lazarus-International EUV. Tyto organizace byly založeny v souladu s právními předpisy EU i podpořeny Řádem a členy z několika jurisdikcí v evropských členských zemích. 

Tato nezisková organizace a její dceřiné společnosti vyznává myšlenky a cíle založené na charitativní a křesťanské 900 let staré tradici Řádu sv. Lazara.[2][3][4]

Sídlo organizace je v německém Kolíně nad Rýnem, správní úřad pak v nedalekém městě Hürth.[5]

Historie a humanitární aktivity[editovat | editovat zdroj]

Lazariánský kříž

Organizace byla založena v roce 1973 řadovými členy Řádu sv. Lazara a od počátku podporována skotským velkopřevorem pplk. Robertem Gayrem z Gayre a Nigg, který se stal členem rady organizace.

V rámci humanitární zahraniční pomoci, provozuje od roku 1980 v zemích bývalého východního bloku sociální instituce (školicí střediska pro sociální profese, sociální stanice dopravních služeb pro zdravotně postižené, vývařovny atd).

V posledních desetiletích Lazariánská pomoc pracuje v úzké spolupráci s náboženskými institucemi, vládními agenturami a Evropskou komisí v Polsku, Litvě, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Chorvatsku, Kosovu, Rusku, Makedonii a během katastrofy způsobené vlnou tsunami v Indonésii v Nias.

Bývalý protektor LP a 49. velmistr Řádu sv. Lazara Don Carlos Gereda de Borbon, markýz de Almazan

V roce 1988 prostřednictvím Velkého magistéria vydal velmistr řádu dekret jímž vytvořil „humanitární evropské velkopřevorství“ a tím tak propojil Lazariánskou pomoc s Řádem sv. Lazara a přijal nad ní patronaci.

Lazariánská pomoc vlastní a provozuje desítky hospiců zejména v Německu a Rakousku, další sociální zařízení pak v mnoha zemích Evropy.

Evropská unie uznala její mnohaleté humanitární operace a úspěchy jako evropské nevládní organizace, oficiálně uzavřela s Lazariánskou pomocí smlouvu a uznala ji jako svou partnerskou organizaci.

Papež Jan Pavel II. vyjádřil své uznání organizaci, když opakovaně přijímal zástupce Lazariánské pomoci v soukromé audienci a udělil ji papežský Řád Pro Ecclesia et Pontifice.

Roční obrat je přes 14 milionů eur ročně.[6]

Předsedou organizace je Björn Petermann.[7] Organizace pracuje pod patronátem současného velmistra, dona Franciska de Borbón, hraběte von Hardenberg.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lazarus Hilfswerk na německé Wikipedii.

  1. WALDSCHMIDT, Karine. Ausstellung: Seniorenheim ist in Stadtteil integriert. Kölner Stadt-Anzeiger [online]. 2013-10-23 [cit. 2021-02-23]. Dostupné online. (německy) 
  2. St. Lazarus Hilfswerk | Freiwilligenweb. freiwilligenweb.at [online]. [cit. 2020-06-15]. Dostupné online. 
  3. Große Spende fürs Lazarus-Hilfswerk. Kölnische Rundschau [online]. 2008-08-22 [cit. 2020-06-15]. Dostupné online. (německy) 
  4. UHR, 21 11; SEPTEMBER 2009, 24. Lazarus-Hilfswerk lädt zum Jubiläums-Benefizkonzert. www.kleinezeitung.at [online]. 2009-09-24 [cit. 2020-06-15]. Dostupné online. (německy) 
  5. Lazarus Hilfswerk schließt wiederaufbauarbeit auf Nias ab - entwicklungspolitik online. www.epo.de [online]. [cit. 2020-06-15]. Dostupné online. 
  6. Archivovaná kopie. www.lazarus.de [online]. [cit. 2015-07-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-02-28. 
  7. www.lazarus.de [online]. [cit. 2015-07-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-09-12. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]