Lazariánská pomoc

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Správní sídlo LP v Hürth.

Lazariánská pomoc (něm. Lazarus Hilfswerk) je křesťanská organizace, uznaná podle německého práva charitativní a lékařské asistence, kterou v roce 1973 založili němečtí rytíři mezinárodního Vojenského a špitálního řádu svatého Lazara Jeruzalémského, pro péči o nemocné seniory a zdravotně postižené osoby.

Na základě iniciativy Lazariánské pomoci byly v roce 1995 založeny další dvě lazariánské nevládní sesterské organizace: Lazarus Europe EUV a Lazarus-International EUV. Tyto organizace byly založeny v souladu s právními předpisy EU i podpořeny Řádem a členy z několika jurisdikcí v evropských členských zemích. 

Tato nezisková organizace a její dceřiné společnosti vyznává myšlenky a cíle založené na charitativní a křesťanské 900-let staré tradici Řádu sv. Lazara.

Sídlo organizace je v německém Kolíně nad Rýnem, správní úřad pak v nedalekém městě Hürth.

Historie a humanitární aktivity[editovat | editovat zdroj]

Lazariánský kříž

Organizace byla založena v roce 1973 řadovými členy Řádu sv. Lazara a od počátku podporována skotským velkopřevorem pplk. Robertem Gayrem z Gayre a Nigg, který se stal členem rady organizace.

V rámci humanitární zahraniční pomoci, provozuje od roku 1980 v zemích bývalého východního bloku sociální instituce (školicí střediska pro sociální profese, sociální stanice dopravních služeb pro zdravotně postižené, vývařovny atd).

V posledních desetiletích Lazariánská pomoc pracuje v úzké spolupráci s náboženskými institucemi, vládními agenturami a Evropskou komisí v Polsku, Litvě, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Chorvatsku, Kosovu, Rusku, Makedonii a během katastrofy způsobené vlnou tsunami v Indonésii v Nias.

Současný protektor LP a velmistr Řádu sv. Lazara Don Carlos Gereda de Borbon, markýz de Almazan

V roce 1988 prostřednictvím Velkého magistéria vydal velmistr řádu dekret jímž vytvořil ,,humanitární evropské velkopřevorství" a tím tak propojil Lazariánskou pomoc s Řádem sv. Lazara a přijal nad ní patronaci.

Lazariánská pomoc vlastní a provozuje desítky hospiců zejména v Německu a Rakousku, další sociální zařízení pak v mnoha zemích Evropy.

Evropská unie uznala její mnohaleté humanitární operace a úspěchy jako evropské nevládní organizace, oficiálně uzavřela s Lazariánskou pomocí smlouvu a uznala ji jako svou partnerskou organizaci.

Papež Jan Pavel II. vyjádřil své uznání organizaci, když opakovaně přijímal zástupce Lazariánské pomoci v soukromé audienci a udělil ji papežský Řád Pro Ecclesia et Pontifice.

Roční obrat je přes 14 milionů eur ročně[1].

Předsedou organizace je Björn Petermann[2]. Organizace pracuje pod patronátem současného velmistra Dona Carlose Geredy de Borbon, markýze de Almazán.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lazarus Hilfswerk na německé Wikipedii.

  1. http://www.lazarus.de/datenundfakten.html
  2. http://www.lazarus.de/vorstand.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]