Laura Markéta Mazzarini

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Laura Markéta Mazzarini
Manžel Girolamo Martinozzi
Narození 4. května 1608
Chieti
Úmrtí 9. června 1685
Milán
Potomci Anna Marie Martinozzi
Laura Martinozzi
Otec Pietro Mzzarini
Matka Hortensie Buffalini
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Laura Markéta Mazzarini (4. května 16089. června 1685) byla dcerou Pietra Mazzariniho a Hortensie Buffalini.

Život[editovat | editovat zdroj]

9. července 1634 se provdala za Girolama Martinozziho. Měli spolu dvě dcery, Annu Marii a Lauru.

V roce 1647 ji i sestru s dcerami pozval její bratr Jules Mazarin, ministr Ludvíka XIV., k francouzskému královskému dvoru, kde mohl Lauřiným dcerám najít mocné manžely. Laura žila s ostatními členy rodiny nejprve v Aix-en-Provence, než se nakonec usadili v bratrově paláci u dvora královny Anny Rakouské, v bytě markýzy de La Rochefoucauld.

Dvořané, kteří se snažili získat přízeň mocného Mazarina, žádali o pomoc Lauru a její rodinu a chtěli se jim co nejvíce zavděčit. Královna Anna se osobně postarala o vzdělávání dívek, Lauřiných dcer. Na rozdíl od své sestry Geronimy, která podle slov opata z Choisy "nikdy nikoho neobtěžovala", byla Laura ctižádostivější.

Jejímu bratrovi se podařilo Lauřiny dcery dobře provdatː Lauru za Alfonse IV. d'Este a Annu Marii za Armanda, knížete de Conti.

Laura Markéta Mazzarini byla přes svou dceru Lauru babičkou královny Anglie, Skotska a Irska Marie Beatrice d'Este, manželky Jakuba II. Stuarta.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Laura Margherita Mazzarini na anglické Wikipedii a Laura Margherita Mazzarino na italské Wikipedii.