Létající špagetové monstrum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
„Rybí“ symbol FSM je parodií na křesťanský symbol Ichthys
Protestující pastafarián na antiklerikální demonstraci v Miláně 2012

Létající špagetové monstrum (Flying Spaghetti Monster) je ústřední postava parodického náboženství zvaného pastafariánství. Tato parodie vznikla jako reakce na rozhodnutí školského úřadu amerického státu Kansas, který povolil vyučování o stvoření světa jako rovnocenné evoluční nauce. Vytvořil je Bobby Henderson, fyzik, absolvent univerzity v Oregonu.

Příslušníci náboženství se nazývají pastafariáni. Autor v červnu 2005 formálně zažádal, aby bylo pastafariánství vyučováno jako další rovnocenný názor. Popularitu získal během srpna, kdy si jej všimlo několik blogů a poté i běžný tisk, včetně českého. V roce 2007 dostal Bobby zprávu o vyjádření Marka Coppengera, pastora vyučujícího na Southern Baptist Theological Seminary v Louisvillu, který kritizoval pohrdání „biblickou vírou“ a označil pastafariánství za nesmyslné. V odpovědi Bobby Henderson píše:

„Je mi líto, že křesťané shledávají víru, že Létající špagetové monstrum stvořilo vesmír, jako „nesmyslnou“, ale, opravte mě, jestli se mýlím, křesťané věří, že vesmírná židovská zombie, která byla svým vlastním otcem, může nechat člověka žít věčně, pokud budeme jíst symbolicky její maso a telepaticky jí řekneme, že ji přijímáme za svého pána, čímž nás ona oprostí od zla, které je v podstatě lidstva schované proto, že jakousi ženu, která vznikla z žebra, přemluvil mluvící had, aby snědla jablko z magického stromu. A oni si myslí, že představa, že úbytek pirátů způsobil globální oteplování, je směšná?“ (Úbytek pirátů totiž způsobuje globální oteplování, které Henderson dokazuje na Somálsku, kde je nejvyšší počet pirátů a díky tomu nejmenší koncentrace CO2 na světě).[1]

Zastoupení v Česku[editovat | editovat zdroj]

Jak zaznamenala česká média v roce 2011, tohoto náboženství použil rakouský satirik, publicista a ateista Niko Alm, inspirovaný právem muslimek mít v dokladech podobiznu s tradičním šátkem, k tomu, že si do řidičského průkazu pořídil fotografii s cedníkem na hlavě. Řidičský průkaz mu byl vydán v roce 2009, po dvou letech, během nichž se musel podrobit lékařskému vyšetření. Niko Alm svůj počin vysvětloval jako protest proti nezaslouženému privilegiu věřících.[2] V červenci 2013 jej následoval člen Pirátské strany, zabývající se počítačovou bezpečností, Lukáš Nový z Brna, kterému magistrát bez námitek vydal občanský průkaz bez strojově čitelných údajů s dobou platnosti 1 měsíc, v němž měl na fotografii na hlavě cedník.[3] Správní řízení o vydání běžného OP se strojově čitelnými údaji s dobou platnosti na 10 let stále probíhá, brněnský magistrát se obrátil na Ministerstvo vnitra s žádostí o vysvětlení pojmu „pokrývka hlavy z náboženských nebo zdravotních důvodů“, a to se již nechalo slyšet, že vydání OP s pastafariánskou fotkou je nepřípustné.[4] Nový je připraven se v případě zamítnutí své žádosti soudit.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DVOŘÁK, Stanislav. Nová církev v USA uznává létající špagetovou obludu [online]. Novinky.cz, 2005-08-24, [cit. 2007-12-16]. Dostupné online.  
  2. Rakušan má v řidičáku cedník na hlavě na protest proti šátkům muslimek, iDnes.cz, 14. 7. 2011, MF DNES. Nadpis dodatečně změněn na: Rakušan má v řidičáku cedník na hlavě, na truc úřadům a věřícím.
  3. Brňan má v nové občance na hlavě cedník. Je totiž pastafarián, idnes.cz, 31. 7. 2013, luv (Lukáš Valášek)
  4. Reakce MV na reportáž TV Nova „Blázen s cedníkem na hlavě? Ne, Pastafarián!“, mvcr.cz, 2. 8. 2013
  5. MATĚJČEK, Petr. Česká pozice [online]. 2.8.2013. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]