Lávka Velké Moravy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lávka Velké Moravy
Základní údaje
Stát

ČeskoČesko Česko

SlovenskoSlovensko Slovensko
Kraj

Jihomoravský kraj

Trnavský kraj
Město

Mikulčice

Kopčany
Řeka Morava
Projektant Novák & Partner
Otevřen říjen 2019
Souřadnice
Parametry
Typ obloukový most
Materiál železobeton, ocel
Délka 143,4 m
Šířka 5 m
Výška 9 m
Nadmořská výška 160 m n. m.
Pilíře 2
Mapa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lávka Velké Moravy spojuje přes řeku Moravu moravskou obec Mikulčice v okrese Hodonín a slovenskou obec Kopčany v okrese Skalica. Lávka, která byla plánovaná od roku 2006, zkrátila cestu pro pěší a cyklisty mezi nejvýznamnějšími památkami lokality Slovanským hradištěm v Mikulčicích a Kostelem svaté Markéty Antiochijské o více než 10 km.[1] Ocelová lávka byla otevřena v roce 2019. Na délku měří 143 metrů, na šířku téměř 5 metrů a na výšku 9 metrů.[2] Stavebním projektantem byla firma Novák & Partner.[2]

Název lávky[editovat | editovat zdroj]

Možné názvy lávky navrhovala veřejnost v prvním kole prostřednictvím sociálních sítí a emailů Jihomoravského kraje a Trnavského samosprávního kraje.[3][4] Z navržených pojmenování vybrali kraje dva názvy, Lávka Velké Moravy a Lávka svaté Markéty, o kterých mohla veřejnost hlasovat prostřednictvím sociálních sítí krajů. Výsledky oznámili kraje v srpnu 2020 poté, co v obou hlasováních zvítězil název Lávka Velké Moravy (86 % hlasů v hlasování Jihomoravského kraje a 79 % v hlasování Trnavského samosprávního kraje).[5][6]

Rozpočet[editovat | editovat zdroj]

Celkový rozpočet na stavbu byl necelých 3,8 mil. €, přičemž 85 % bylo financováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím programu Interreg V-A Slovenská republika - Česká republika. Zbývající finanční prostředky byly hrazeny z rozpočtu Jihomoravského kraje, státního rozpočtu ČR, státního rozpočtu SR a rozpočtu Trnavského samosprávního kraje. [2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PEŘESTÁ, Karolína. Nová lávka přes řeku Moravu spojí příští rok Mikulčice a slovenské Kopčany. Brno.Rozhlas.cz [online]. 2018-09-18 [cit. 2019-11-01]. Dostupné online. (česky) 
  2. a b c Lávka přes řeku Moravu propojí Mikulčice a Kopčany. www.kr-jihomoravsky.cz [online]. Jihomoravský kraj [cit. 2020-08-12]. Dostupné online. (česky) 
  3. Lidé navrhnou název pro lávku Mikulčice-Kopčany. www.kr-jihomoravsky.cz [online]. Jihomoravský kraj [cit. 2020-08-12]. Dostupné online. 
  4. Obyvatelia navrhnú názov česko-slovenskej lávky. www.trnava-vuc.sk [online]. Trnavský samosprávny kraj [cit. 2020-08-12]. Dostupné online. (slovensky) 
  5. Lávka přes řeku Moravu mezi Mikulčicemi a Kopčany má svůj název. www.facebook.com [online]. [cit. 2020-08-12]. Dostupné online. (česky) 
  6. Anketa je ukončená. www.facebook.com [online]. [cit. 2020-08-12]. Dostupné online. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]