Květinové pobřeží

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Květinové pobřeží (Côte Fleurie) je normandské pobřeží od Pays d'Auge na břehu kanálu La Manche, na východě po department Calvados, mezi ústími Seiny a Orne.

Název Květinové pobřeží byl „turistický název“, který se objevil v době rozvoje turistiky a potřeby odlišit různé typy krajin na francouzském pobřeží tak, aby se typické vlastnosti shrnuly do charakteristického názvu, který jej bude odlišovat od ostatních (srov. Azurové pobřeží, Perleťové pobřeží, Alabastrové pobřeží, Smaragdové pobřeží apod.).

Název tak říká, že jde o půvabný a květinový kraj navazující na vnitrozemí (srov. kvetoucí jabloně v Calvados). Je však třeba poznamenat, že není možné spatřovat souvislost mezi Fleurie (tzn. francouzsky „květinový“) v názvu pobřeží a -fleur (což francouzsky znamená „květina“) v názvech řady městeček (např. Honfleur), která se právě na Květinovém pobřeží (či jinde v Normandii) nacházejí. Ono -fleur v názvech městeček znamená pramen či řeku, která se vlévá do moře (viz podrobnosti v článcích na Wikipedii: Honfleur či Barfleur. Mezi jinými zde najdeme řadu lázeňských měst, kde se právě nachází mnoho květin v jejich početných zahradách. Nejvýznamnějšími na Květinovém pobřeží jsou:

Na tento seznam můžeme rovněž zařadit Balbec, fiktivní lázeňské městečko z knihy Hledání ztraceného času (À la recherche du temps perdu) od Marcela Prousta. Tato kniha se ke Květinovému pobřeží váže právě tím, že ji Marcel Proust napsal právě převážně při pobytu na Květinovém pobřeží a předlohou pro jeho fiktivní městečko Balbec byl Cabourg na Květinovém pobřeží.

Bibliografe[editovat | editovat zdroj]

  • Muriel Maurice-Juhasz, La Côte fleurie d'antan, HC éditions, 2006
  • Gilles Plum, À l'apogée des villas (Côte fleurie 1870-1920), éditions Les Cahiers du temps, 2007
  • Pays d'Auge Côte Fleurie en Français & English too de Yves de Saint Jean aux Editions Vinarelle®

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Côte Fleurie na francouzské Wikipedii.


Související články[editovat | editovat zdroj]

Opálové pobřeží, Alabastrové pobřeží, Perleťové pobřeží, Smaragdové pobřeží, Azurové pobřeží