Opálové pobřeží

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pobřeží u Pas de Calais

Opálové pobřeží (Côte d’Opale) je část francouzského pobřeží na břehu Severního moře a kanálu La Manche, která na východě sousedí s Belgií a nachází se naproti anglickým útesům za kanálem La Manche.

Původ názvu[editovat | editovat zdroj]

Byl to Édouard Lévêque, slavný obyvatel Le Touquet-Paris-Plage, malíř, spisovatel, botanik, kdo vytvořil název „Opálové pobřeží“, aby jím pojmenoval část pobřeží mezi Le Crotoy a Équihen-Plage. Ze všech navrhovaných názvů tento jediný přetrval a z Touquet-Paris-Plage učinil „perlu Opálového pobřeží“. Je po něm pojmenováno jeho náměstí v Touquet.

V současné době název „Opálové pobřeží“ zahrnuje pobřežní pásy arrondissementů Dunkerque, Calais, Saint-Omer, Boulogne-sur-Mer a Montreuil[1].

Povrch a krajina[editovat | editovat zdroj]

Opálové pobřeží v sobě spojuje různorodé typy krajin, od pláží a písečných dun, přes ústí řek, po bažiny či útesy.

Na Opálovém pobřeží najdeme dva velké útesy: Mys Blanc-Nez, který dosahuje výšky 132 metrů a Mys Gris-Nez dosahující 50 metrů.

Najde se tu však prostor i pro pláže s jemným pískem, přerušované přirozeně vytvořenými zátokami řeky Canche a řeky Authie.

„Opálové“ písečné duny a ústí řek jsou rozsáhlé krajinné útvary zmiňované v Atlas régional des paysages (Regionální atlas krajin) z roku 2008[2].

Hospodářská činnost[editovat | editovat zdroj]

Boulogne-sur-Mer je nejdůležitějším přístavem pro rybolov ve Francii, ale také důležitým obchodním přístavem. Calais je zase nejdůležitějším evropským přístavem pro výměnu zboží s Velkou Británií.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Různá střediska na pobřeží přitahují letní rekreanty, a to jak rozsáhlými možnostmi vyžití, tak řadou historických přístavních městeček. Najdeme zde následující městečka:

Umění[editovat | editovat zdroj]

Krajina Opálového pobřeží inspirovala řadu významných umělců:

Literatura:

Malíři:

Fotografové:

Hudebníci:

Režiséři:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Côte d’Opale na francouzské Wikipedii.

  1. voir le site Syndicat mixte de la Côte d'Opale (dle stavu z 31. srpna 2007)
  2. Viz kapitolu Approche territoriale "dunes et estuaire d’opale" de l'Atlas des paysages de la région Nord - Pas-de-Calais, DIRNE, 2008, PDF, 10.3 Mo

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]