Kuličkový šroub

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Na obrázku jsou dva kuličkové šrouby včetně zvětšených detailů.

Kuličkový šroub je konstrukční prvek pohybových ústrojí, který převádí rotační pohyb na přímočarý pohyb. V drážce mezi hřídelí a maticí se pohybují kuličky, které vyvolávají lineární pohyb.[1] Kuličkový šroub má v porovnání s běžnými kluznými posuvnými šrouby výrazně vyšší účinnost a nižší potřebný točivý moment, což šetří energii hnacího motoru.

Kuličkové šrouby se často vyrábí z chromové oceli, např. 14 260 (hřídele) a 14 109 (matice). Šroubová drážka na hřídeli kuličkového šroubu se obvykle vyrábí přesným válcováním, přesným broušením nebo okružováním.[2] Matice a závitová část hřídele jsou zakaleny. Mazání kuličkových šroubů zajišťuje buď olej nebo tuk. Obvykle se pro mazání používají převodové minerální oleje a mazací tuky, stejné jako pro mazání valivých ložisek. Kuličkové šrouby vyžadují přesné a tuhé uložení a zabezpečení vysoké rovnoběžnosti kuličkového šroubu a vodicích ploch. Stejně tak uložení maticové jednotky musí zajišťovat dostatečnou kolmost jednotky k podélné ose šroubu. Maticové jednotky musí být zatěžovány pouze v axiálním směru.

Kuličkový šroub může být vybaven integrovaným servomotorem. Kuličkové šrouby se často používají v průmyslu u strojů jako je soustruh, frézka, vrtačka, lis. Dále např. u robotů a lékařských přístrojů. Někdy může být výhodnější řešení s lineárním motorem pracujícím na indukčním principu.[3]

Bezprašnost[editovat | editovat zdroj]

Podobně jako u valivých ložisek dochází ke zvětšení otěru v případě, že kuličkové šrouby pracují v prostředí, v němž se vyskytují nečistoty, jako jsou např. třísky Aby se předešlo případnému poškození kuličkového šroubu, jsou na obou koncích kuličkové matice umístěny stírací ucpávky, které odstraňují tyto nečistoty a zároveň zajišťují, aby mazací olej nebo tuk neunikal z kuličkové matice.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://home.zcu.cz/~zhudec/ZSVS/posuvovy_mech-pr4_soubory/image002.jpg
  2. Archivovaná kopie. www.ks-kurim.cz [online]. [cit. 2013-08-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-10-23. 
  3. www.hiwin.cz [online]. [cit. 2007-07-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-07-16.