Kuksa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kuksa

Kuksa (severosámsky guksa, finsky kuksa, švédsky kåsa) je typ hrnku na pitnou vodu, tradiční duodji (řemeslo) vyráběný Sámy v severní Skandinávii z vyřezávaných březových nádorů (výrostků).

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Nádor se vytvaruje do hrubého tvaru, pečlivě vysuší, aby nedošlo k popraskání dřeva a poté se dotvoří v souladu s místními tradicemi. Kuksa z březového nádoru vydrží déle, než kuksa z obyčejného březového dřeva. Původně se kuksa v arktických oblastech široce používala jako hrneček pro osobní pití; dobře vyrobena vydržela celý život.[1]

Údržba[editovat | editovat zdroj]

Kuksa se tradičně jen vypláchla čistou vodou a po použití se vysušila hadříkem. Nepoužívají se žádné čisticí prostředky, protože mnoho lidí se domnívá, že se tak kuksa poškodí.

Moderní kuksy[editovat | editovat zdroj]

Moderní plastová kåsa (nebo hrnek)

Tradiční kuksy je dnes obtížné najít mimo severní Skandinávii, částečně proto, že se v moderním mechanizovaném lesním hospodářství nádory jen zřídka sklízejí. Se zavedením skleněného, keramického a kovového nádobí se dovednost vytvářet taková umělecké díla duodži stala spíše dovedností zábavnou než základní, jak tomu bylo v minulosti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Guksi na anglické Wikipedii.

  1. Materiál, z něhož se vyrobí kuksa: http://finnish-puukko.blogspot.com/2007/02/kuksa-ancient-lapland-drinking-cup.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]