Kryptokokální meningitida

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kryptokokální meningitida
Cryptococcus neoformans - tušový preparát
Cryptococcus neoformans - tušový preparát
Klasifikace
MKN-10 G02,1 B45,1
Statistické údaje – obě pohlaví[1][2]
Prevalence 7%-15% pacientů s AIDS
Mortalita 10-30%
Maximum výskytu nad 40 let
Klinický obraz
Průběh subakutníchronický
Příčiny nebo
rizikové faktory
infekce C. neoformans při imunosupresi, typicky při onemocnění AIDS
Postižený systém centrální nervový systém
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kryptokokální meningitida je zánět mozkových blan způsobený kvasinkou druhu Cryptococcus neoformans. U zdravého člověka se jedná o vzácné onemocnění, je ale častou oportunní infekcí u pacientů s AIDS, zvláště v Jihovýchodní Asii a v Africe.[2] a v subsaharské Africe je příčinou smrti u 13–44% nemocných.[3] Může se rozvinout také u pacientů se závažnou poruchou imunity jiného původu, například u pacientů s lymfomy či sarkoidózou, po dlouhodobé léčbě imunosupresivními látkami, jako jsou glukokortikoidy, nebo při diabetu.

Klinické příznaky[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od bakteriální meningitidy se příznaky rozvíjejí pomalu, v průběhu několika dní nebo týdnů, choroba probíhá subakutně nebo chronicky. Bez léčby je kryptokokální meningitida vždy smrtelná, ale průběh může trvat i několik let.[1] U pacientů s AIDS je i v rozvinutých zemích mortalita 10-30%.[2]

Nejčastějším příznakem kryptokokální meningitidy je bolest hlavy, zmatenost, únava, změny osobnosti, zastřené vědomí a bezvědomí. Běžná je nevolnost a zvracení, často spojené se zvýšeným nitrolebečním tlakem, horečka je spíše vzácnějším symptomem, ovšem někteří HIV pozitivní pacienti mohou mít pouze zvýšenou teplotu a jinak jsou bez příznaků. Pozdní komplikací kryptokokové meningitidy je hydrocefalus, který může vést k rozvinutí demence.

Diagnostika[editovat | editovat zdroj]

Při zánětech mozkových blan obecně se vyšetřuje mozkomíšní mok; probíhá-li zánět, koncentrace glukózy je obvykle snížená, zatímco koncentrace celkové bílkoviny je zvýšená. Při kryptokokové meningitidě bývá počet bílých krvinek zvýšený nad 20/µl, s převahou lymfocytů. Ovšem na počátku onemocnění nebo u pacientů s AIDS může být mozkomíšní mok i bez nálezu.

Diagnózu potvrzuje tušový preparát z odstředěného mozkomíšního moku, kde jsou nalezen původce. Senzitivita je 25%-50%.[1] Dále jsou k dispozici komerční testy pro detenci antigenů kryptokoků metodou latexové aglutinace nebo ELISA, z mozkomíšního moku je možno též provést kultivaci původce na Sabouraudově agaru s dextrózou. Z nepřímých metod je možno provést test na přítomnost protilátek v krvi či v mozkomíšním moku.

Léčba[editovat | editovat zdroj]

U pacientů s AIDS je potřeba agresivní terapie spočívající ve vysokých dávkách amfotericinu B v kombinaci s dalšími antimykotiky, flucytosinem a flukonazolem, s následným doživotním podáváním flukonazolu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c KING, John W. Cryptococcosis [online]. Příprava vydání Burke A Cunha. Medscape, rev. 16.8.2011 [cit. 2012-05-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c BICANIC, T; HARRISON, TS. Cryptococcal meningitis.. British Medical Bulletin [online]. 18.4.2005 [cit. 25.8.2012]. Čís. 18, s. 99-118. Dostupné online. ISSN 1471-8391. 
  3. French N, Gray K, Watera C, Nakiyingi J, Lugada E, Moore M, Lalloo D, Whitworth JA, Gilks CF. Cryptococcal infection in a cohort of HIV-1-infected Ugandan adults.. AIDS [online]. Březen 2002 [cit. 24.5.2012]. Roč. 3, čís. 16(7), s. 1031-8. Dostupné online. ISSN 1473-5571. 

.