Krycí jména

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeden z možných konců hry – jedna ze stran našla vraha (černá karta) a prohrává

Krycí jména jsou desková hra českého autora Vladimíra Chvátila vydaná v roce 2015. Hra je volně inspirována prostředím tajných služeb a je určena především pro dva týmy o dvou a více hráčích (ovšem jsou i varianty pravidel pro dva nebo tři hráče). Hra získala prestižní německé ocenění Hra roku 2016.[1] V českém prostředí ji vydala společnost Mindok. Později byla vydána ještě hra Krycí jména: Obrázky, která se hraje na ploše čtyři krát pět a místo slov se v ní objevují obrázky.

Herní princip[editovat | editovat zdroj]

Na stole leží všem viditelně pět krát pět kartiček se slovy. Každý z týmů má jednoho šéfa a oběma šéfům je k dispozici společná vylosovaná kartička určující, která slova jsou kterého týmu, které slovo je „vrah“ a která slova jsou neškodní občané. Týmy se střídají, v každém tahu šéf řekne jedno slovo nápovědy (které na stole neleží) a k němu číslo určující, ke kolika slovům se nápověda vztahuje. Jeho tým pak postupně vybírá slova, která podezřívá, přičemž se může dohadovat v rámci týmu i s druhým týmem, naopak oba šéfové nesmí nic dalšího ani nijak naznačovat. Dokud se mu daří vybírat své agenty, jsou tito patřičně označeni přiložením barevné kartičky. V případě výběru vraha tým okamžitě prohrává, vybrání neškodného občana nebo agenta protistrany vede pouze k patřičnému označení a k ukončení tahu. Vyhrává strana, která dřív označí všechny své agenty (začínající strana má o agenta víc, aby byla hra vyvážená).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český autor získal prestižní ocenění za společenskou hru roku. novinky.cz [online]. 2016-7-18 [cit. 2016-7-19]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]