Kronika kněze z Dukljy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kronika kněze z Dukljy
ZeměSrbské království
Jazyklatina
Datum vydání1601
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kronika kněze z Dukljy (srbochorvatsky: Ljetopis popa Dukljanina, latinsky: Regnum Sclavorum presbyteri Diocleatis) je obvyklý název pro kroniku sepsanou dle tradičního výkladu koncem 13. století anonymním knězem z království Duklja. Nejstarší dochovaná kopie je ale až latinská verze ze 17. století, což vedlo k mnohým spekulacím, kdy kronika opravdu vznikla. Převládá názor, že byla sestavena mezi koncem 14. a začátkem 16. století. Obsahuje polomýtický materiál o rané historii jižních Slovanů. Tvrdí, že Slované žili na Balkáně od 5. století. Informace o příchodu Slovanů jsou v rozporu s informacemi v byzantském textu De Administrando Imperio. Hovoří také o velmi rané christianizaci Slovanů pod vládou Góta Svetopelega, což většina historiků odmítla. Kapitoly 1–33 vycházejí z ústní tradice a jsou historiky vnímány jako nedůvěryhodné. Následující tři kapitoly však obsahují cenná historická data o historii Balkánu, byť třeba jugoslávský historik Slavko Mijušković ve svém reprintu díla z roku 1967 uvedl, že kronika je "čistě fiktivní literární produkt".[1] Latinské redakce ze 17. století tvrdí, že originál byl napsán ve slovanském jazyce. To však není tak jisté, podle některých historiků mohl již původní autor překládat a kompilovat různé slovanské zdroje do latiny. V takovém případě k horkým kandidátům na autorství patří presbyter Rudger (nebo Rudiger), katolický arcibiskup z Baru (Antivari), který byl pravděpodobně českého původu.[2] Předpokládá se, že žil kolem roku 1300. Kronika je každopádně zásadní literární památkou ceněnou zejména v Černé Hoře, na jejímž území měla vzniknout a jejíž písemnictví patrně zakládá. Je také nejstarší tištěnou knihou jižní Slovanů, vytiskl ji Mavro Orbini roku 1601.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chronicle of the Priest of Duklja na anglické Wikipedii.

  1. MIJUŠKOVIĆ, Slavko. Љетопис попа Дукљанина. [s.l.]: [s.n.] 3 s. Dostupné online. (anglicky) Google-Books-ID: bj_kngEACAAJ. 
  2. Gesta Regum Sclavorum II | PDF. Scribd [online]. [cit. 2023-09-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. KAIMAKAMOVA, Miliana. Chronicle of the Priest of Duklja in Encyclopedia of the Medieval Chronicle. [s.l.]: Brill Dostupné online. (anglicky)