Královská hrobka u Mušova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Královská hrobka u Mušova
Nádoba z královské hrobky u Mušova
Nádoba z královské hrobky u Mušova
Základní informace
Výstavba2. polovina 2. století
Poloha
AdresaČeskoČesko Česko
Souřadnice
Map
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Královská hrobka u Mušova je germánský hrob pocházející z období markomanských válek nacházející se u Mušova na levém břehu řeky Dyje,[1] nedaleko římské vojenské pevnosti legií Marca Aurelia.

Hrobka byla objevena při výzkumu v roce 1988.[2] Původně se jednalo pravděpodobně o dutý prostor, jehož dřevěná konstrukce se zhroutila. Přestože byla hrobka v minulosti vykradena, tak obsahovala kolem 200 germánských a římských předmětů ze skla, stříbra, bronzu, keramiky, železné zbraně, zlaté ozdoby[3] a mnoho dalších předmětů vypovídajících o bohatství germánského vládce žijícího v blízkosti římského osídlení v období markomanských válek. I když hrobka pochází z 2. století, stříbrné a zlaté posmrtné dary jsou staršího data. Nejstarší z nich pocházejí z pozdně republikánského či augustovského období, novější jsou přibližně z let vlády císařů Tiberia a Nerona,[2] což dokládá, že na jižní Moravě již v průběhu 1. století existoval obchod s římským luxusním zbožím, který mezi místní germánskou nobilitou, přecházel z generace na generaci.[2] Pravděpodobně byly takové předměty přivezeny přímo z Římské říše jako dary germánským vládcům nebo se staly kořistí snad v době Vespasianovy občanské války, kterých se v čele svých germánských králů Italica a Sidona účastnily i další germánští bojovníci pocházející z území severně od středního Dunaje.[4] Kromě posmrtných darů hrobka obsahovala kosterní pozůstatky obětních zvířat. V hrobě byly podle antropologů uloženy ostatky dvou mužů a jedné ženy. Mohlo se tak jednat o královskou dynastickou hrobku[1] germánského vládce Ballomara z období markomanských válek, pro toto tvrzení však chybí důkazy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Královský hrob z Mušova. www2.rgzm.de [online]. [cit. 2017-01-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2013-07-19. 
  2. a b c Mušov, germánská královská hrobka. pohanstvi.wordpress.com [online]. [cit. 2017-01-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-01-08. 
  3. Regionální muzeum v Mikulově. www.rmm.cz [online]. [cit. 2017-01-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-11-30. 
  4. PEŠKA, Jaroslav. Královská hrobka z Mušova: Barbaři a Římané nad středním Dunajem v prvních dvou stoletích nového letopočtu. [s.l.]: regionální muzeum, 1991. 58 s. ISBN 9788090035928. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]