Kostel svatého Martina (Moravany nad Váhom)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Martina (Moravany nad Váhom)
Kostel sv. Martina
Místo
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Kraj Trnavský
Okres Piešťany
Obec Moravany nad Váhom
Souřadnice
Kostel svatého Martina (Moravany nad Váhom)
Kostel svatého Martina (Moravany nad Váhom)
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie Západní
Diecéze Trnavská
Děkanát Piešťany
Farnost Moravany nad Váhom
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Interiér

Kostel svatého Martina se nachází ve slovenské obci Moravany nad Váhom a je zároveň tamější nejstarší památkou. Tento římskokatolický kostel je umístěn na hřbitově a je zasvěcen sv. Martinovi.

Boční loď na základech bývalého středověkého románského kostela z první poloviny 13. století. V záznamu z kanonické vizitace ze 7. září 1788 se sice konstatuje, že letopočet není známý, avšak při opravě kříže na věži byl zjištěn letopočet vyřezaný na měděné kouli pod křížem a podle pamětníka této události je to rok 1465.

Konstrukce je zděná z trvanlivého materiálu s dřevěnou střechou a šindelovou krytinou a vydlážděnou podlahou z pálených cihel. Loď zaklenutá dvěma póly křížové klenby. Kněžiště je zaklenuté valenou lunetovou klenbou, od hlavní lodě je oddělené vyvýšenou dvoustupňovou podlahou. Boční loď s křížovou klenbou je polokruhového půdorysu s barokním oltářem Sedmibolestné Panny Marie. Chorus dřevěné konstrukce, byl nad vstupní částí za vchodem hlavní lodě. Věž nad vstupní bránou má půdorys šestiúhelníka o šířce půldruhé orgie a výšce 10 orgií (18,96 m)

Na věži byly instalované tři zvony, největší vážil dva centenárie (200 kg), střední 140 liber (78 kg), a malý 60 liber (32 kg).

Sakristie tvoří samostatný přístavek z levé strany kostela; v roce 1978 byla udělána nová stříška, protože se stará rozsypala.

Kostel sloužil, jako útulek v čase válečného nebezpečí a v letech turecké okupace (okolo roku 1599) jako mešita.

Oltář s dominující sochou svatého Archanděla Michaela se čtyřmi evangelisty po stranách v dolní části. Oltář byl vysvěcen biskupem Révayem. Interiér kostela byl kromě toho vybaven dřevěnými lavicemi a kamennou křtitelnicí s měděným krytem. Ze 3. června 1616 pochází malba a nápisy na vnitřní stěně kostela.

I když náboženský život obce se dokumentuje ke vzniku románského kostela k první polovině 13. století, vlastní faru měla obec až o 500 let později, t.j. od roku 1706. Do té doby byla obec farskou filiálkou Piešťan.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kostol svätého Martina (Moravany nad Váhom) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]