Kostel svatého Jošta (Cheb)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Jošta v Chebu
Cheb, church of st. Jost.png
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajKarlovarský
OkresCheb
ObecCheb
Souřadnice
kostel Svatého Jošta
kostel Svatého Jošta
Základní informace
Církevkatolický
VikariátCheb
Zánik1969, demolice
Architektonický popis
Výstavba1430
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římskokatolický kostel svatého Jošta (německy Sankt Jodok Kirche) byl špitální kostel v Chebu, postavený v roce 1430 v gotickém stylu a zničený v roce 1969.[1] Byl jedním z nejstarších chebských kostelů.

Popis stavby[editovat | editovat zdroj]

Jednalo se o jednoduchou menší stavbu postavenou v gotickém stylu. Jediná loď byla obdélníkového půdorysu, a na její západní straně z ní vystupovala úzká věž krytá špičatou helmicí. Na východě vystupoval z lodi chór, a k němu z jihu přiléhala sakristie. Kostel měl dva vchody, jeden na západní a druhý na jižní straně. Na severní straně lodě byly pouze dvě okna, jedno na jižní straně a jedno malé kulaté nad vchodem na západní straně.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel byl postaven v roce 1430 měšťanskými rodinami z Chebu na tzv. Lodním předměstí, na břehu řeky Ohře. Posvěcený však byl až o deset let později, roku 1440, a to biskupem z Řezna. Ve druhé polovině 17. století byl barokně upraven. V sousedství kostela byl později postaven špitál a chudobinec. Kostel byl poškozen ve druhé světové válce. Již nebyl nikdy opraven. V roce 1953 se zřítila severní strana kostela, nebyl opraven a dál chátral. V roce 1969 dalo město zbytky kostela strhnout. Dnes se zde nachází zahrádkářská kolonie. Oltář korunování Panny Marie z tohoto kostela je dnes vystaven v galerii kostela svatého Bartoloměje v Chebu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. kostel sv. Jošta (Jodoka) v databázi Poškozené a zničené kostely, kaple a synagogy v České republice

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ŠAMÁNKOVÁ, Eva: Cheb, Odeon (1974)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]