Místní knihovna Radotín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Knihovna Radotín)
Místní knihovna Radotín
Místní knihovna Radotín, Loučanská 1406
Místní knihovna Radotín, Loučanská 1406
Logo knihovny
StátČeskoČesko Česko
PolohaLoučanská, Radotín, 153 00, Česká republika, Česko
Souřadnice
TypVšeobecná
Založena1921
Knihovní fond
Knihovní fond50 000
Přístupnost pro uživatele
Obsluhovaná populace8 330
Registrovaní uživatelé1 700
Další informace
ŘeditelMgr. Sabina Krejčí
Webové stránkyhttps://www.knihovna-radotin.cz
Telefon234 128 460
SiglaABG007
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Místní knihovna Radotín je veřejná knihovna zřízená Městskou částí Praha 16 jako její organizační složka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zprávy o knihovně v Radotíně jsou z roku 1874 - jednalo se žákovskou a učitelskou knihovnu, která se rozšiřovala a doplňovala z výnosů školních akademií úsilím učitelů a drobnými dary místních občanů. Radotín měl v té době 47 domů a 499 obyvatel. Z kronik a historických dokumentů máme o knihovně několik zajímavých záznamů:
Učitelské knihovně věnoval knihu „Lev III.“ pan František Haman, vrátný hraběte Chotka ve Vídni. V roce 1899 vychází společná práce učitelstva „Smíchovsko a Zbraslavsko“, která v knihovně učitelů nemůže chybět. Z darů obyvatel obce byly zakoupeny učebnice pro děti z nejchudších rodin.

Založení knihovny[editovat | editovat zdroj]

Sokolská knihovna byla založena v roce 1893 z iniciativy učitele a sokola Václava Šváchy. V domě U Koruny byla ještě pronajata čítárna časopisů, kterých se odebíralo kolem patnácti titulů. V roce 1908 měla tato knihovna 78 odborných tělocvičných a 530 poučných a zábavních knih.

Obecní veřejná knihovna byla zřízena na základě 1. knihovního zákona ze dne 22. července 1919, otevřena byla první zářijovou neděli 1921 v malé, zcela nedůstojné místnosti domu čp. 2, který už tehdy čekal na svou demolici. Nicméně knihovna fungovala a v roce 1922 v ní bylo týdně půjčeno okolo 200 až 300 svazků. Dle statistické zprávy z r. 1922 měla obecní veřejná knihovna ve svém vlastnictví celkem 442 svazků beletrie a četby naučné a 26 svazků časopisů. Všech čtenářů ve výše uvedeném roce bylo 150.

V roce 1936 měla knihovna již 2800 svazků, z toho 147 knih poučných a 49 časopisů. Zapsaných čtenářů bylo 256 a vypůjčili si celkem 9209 svazků. Knihy se půjčovaly v neděli dopoledne.

Místa působení[editovat | editovat zdroj]

Knihovna se stěhovala, jako snad žádná jiná radotínská instituce. V letech 1939–1940 byla přemístěna do jedné ze sokolských šaten, od roku 1940 do roku 1944 do domu pana Šamonila na Betonce, pak byla přestěhována do budovy U Broulímů (Smalt).

Po roce 1945[editovat | editovat zdroj]

Roku 1945 bylo zakoupeno 125 nových knih a 100 knih starších. Svaz osvobozených vězňů daroval 22 svazků s obsahem o útisku v době okupace a z řad čtenářstva bylo věnováno asi 20 svazků. Čtenářů měla knihovna v té době 260 a svazků celkem 5000.

V r. 1948 byly pořízeny nové seznamy knih, knihy byly zabaleny. Zároveň bylo vyřazeno mnoho knih považovaných vládnoucím režimem za závadné a škodlivé. Po válce přišlo další stěhování - do budovy čp. 5, tam zůstala až do r. 1990.

Od roku 1970 do r. 1974 působila knihovna jako středisková, starala se o šest vesnických knihoven. Od 1. 7. 1974 připadla pod Městskou knihovnu Praha a od 1. 1. 1983 se vrátila pod správu MNV Radotín.

Po roce 1990[editovat | editovat zdroj]

Roku 1990 muselo být dětské oddělení z havarijních důvodů uzavřeno a přemístěno do Loučanské ulice do budovy bývalé školní jídelny a oddělení pro dospělé do bývalé prodejny oděvů vedle staré pošty. Tyto prostory byly v rámci restituce uvolněny původnímu majiteli a tak také oddělení pro dospělé bylo přestěhováno do Loučanské. V té době měla knihovna přes tisíc čtenářů, kteří si vypůjčili cca 42 tisíc knih.

Rekonstrukce knihovny 2006[editovat | editovat zdroj]

Prostory se časem ukázaly pro dobře fungující a rozšiřující se knihovnu jako nedostatečné a proto bylo roku 2004 rozhodnuto o zásadní přestavbě knihovny, která začala v říjnu 2005. Knihovní fond byl přemístěn do náhradních prostor, půjčovna pro dospělé vznikla v Kulturním středisku „U Koruny“ a oddělení pro děti v ZŠ Radotín. Půjčovalo se do konce roku 2005 a od 1. 1. 2006 byla knihovna zcela uzavřena. Knihovní fond byl zpracováván v budově Živnostenského úřadu do elektronické podoby, aby mohl sloužit v nových prostorách již automatizované knihovny.

Slavnostního otevření dne 2. 10. 2006 se mimo jiné zúčastnila starostka Prahy 16 Hana Žižková a senátor Tomáš Grulich.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Provoz knihovny je plně automatizovaný, je používán knihovní systém Tritius.
Budova je bezbariérová a v celé budově lze zdarma využít wi-fi připojení.
Čtenáři mají v knihovně k dispozici 3 on-line katalogy a 6 počítačů pro internet.
Knihovna má vlastní webové stránky, na kterých je i on-line katalog, a tak si mohou čtenáři i z domova zkontrolovat, kolik vypůjčených knih mají, kdy je mají vrátit, případně prodloužit výpůjčky nebo tituly rezervovat.
Knihovna půjčuje knihy, e-knihy, časopisy, společenské hry, audioknihy a čtečky e-knih. Hostuje výstavy - hlavně umělců spojených s regionem, pořádá besedy a nabízí kurzy základní počítačové gramotnosti. Nejmenší čtenáři i s rodiči se setkávají každou 1. středu v měsíci v rámci projektu "První dobrodružství s knížkou aneb Narodil se čtenář".

Knihovna spolupracuje se ZŠ, Gymnáziem Oty Pavla, mateřskými školami, dětským zařízením Petrklíč a s Domem s pečovatelskou službou, které působí v Radotíně.

Knihovní fond čítá 50 tisíc svazků a navštěvuje ji téměř 1700 čtenářů.

Poskytované služby[editovat | editovat zdroj]

  • Půjčování knih, e-knih, časopisů, audioknih, čteček elektronických knih a společenských her
  • Veřejný internet
  • Wi-fi připojení
  • Pořádání kulturních a vzdělávacích akcí pro veřejnost
  • Pořádání exkurzí pro mateřské školy a základní školu
  • Meziknihovní výpůjční služba
  • Kopírování a tisk z PC
  • Prodej vyřazených knih
  • On-line katalog s možností prodloužení a rezervace výpůjčky, předregistrace

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]