Klokočovská lípa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdroje k infoboxuPamátný strom (chráněný)
Klokočovská lípa
listopad 2006
listopad 2006
Druhlípa velkolistá
Tilia platyphyllos[1]
Evidenční č.101740 (8540)
Ochranaod r. 1976[2]
Poloha
KrajVysočina
OkresHavlíčkův Brod
ObecKlokočov
KatastrKlokočov
Polohanáves
Souřadnice
Klokočovská lípa
Klokočovská lípa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klokočovská lípa - také známa jako Tisíciletá lípa, Karlova lípa, Královská, nebo dokonce Císařská - je jedním z nejstarších žijících památných stromů v Čechách. Jako jedna z mála našich památných lip by skutečně mohla dosahovat věku, který jí přiřkly staré příběhy a pověsti. Roste v obci Klokočov a je nejmohutnějším stromem na Havlíčkobrodsku.[3] Je uváděna již roku 1883 v časopise Háj.

Základní údaje[editovat | editovat zdroj]

V blízkosti lípy je umístěna tabule "památný strom" s laminovanou vývěskou informující o lípě a vývěska ve tvaru listu o anketě Strom roku. Dále před lípou stojí bílý pomník a pamětní kámen s (původně mosaznou - od listopadu 2007 plastovou) tabulí s nápisem:

„Tisíc skoro let přeletělo přes moji hlavu a jsouc nejstarší v království, mohu vypravovat o slávě Žižkově a Jiříkově i o ponížení lidu svého po bitvě bělohorské. Stáří moje nechť zírá vstříc jen šťastným dnům příštích věků!“ [7]

Nedaleko lípy jsou k dispozici lavičky a stolek.

Stav stromu a údržba[editovat | editovat zdroj]

Lípa má původní kmen, byť popraskaný a s objemnou otevřenou dutinou. Větví se ve výšce 2,5 metru. Dva terminály tvoří korunu, třetí je nekompletní, ohnutý (vodorovný) a obrostlý výmladky.

V roce 1923 byl kmen stažen obručemi. Během roku 1935 lípu restauroval inženýr J. Frič nákladem ministerstva školství a národní osvěty. Frič provedl konzervaci dutiny a stažení obručí. Při ošetření v roce 1989 po požáru dutiny bylo vyměněno zastřešení dutiny.[3]

V následujících letech došlo k poškození stromu vylomením větve, ale i růstu adventivních kořenů, které strom vyživují a stabilizují. V roce 1995 byla provedena celková sanace, ošetření dutiny, její zastřešení proti zatékání, povolení obruče, odstranění suchých a poškozených větví a vybudování plůtku kolem stromu, jehož účelem je ochrana kořenových náběhů.[8]

Historie a pověsti[editovat | editovat zdroj]

Klokočovská lípa byla údajně jedním ze stromů, které fungovaly jako směrník pralesních mokřadů Libické obchodní stezky.[3] Ve 14. století šlo už o velmi statný strom, jehož stín zaujal Karla IV, který roku 1370 projížděl kolem. Císař jel ze zámku v Lichnici (kde ho rozbolela stará zranění) k léčivému prameni do Modletína a jelikož byla cesta dlouhá, rozhodl se odpočinout ve stínu této lípy. Na počest Karla IV je lípa nazývána Královská nebo Karlova.

Další zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Roku 2008 navrhly Iva Čechová (MěÚ Chotěboř) a Eva Jirsová (Gymnázium Chotěboř) Klokočovskou lípu do ankety Strom roku, ve které se probojovala do finále a získala díky rovným 2700 hlasům 6. místo.[9]

Podle dobového průvodce po Chotěboři z roku 1935 se do lípy vešlo 13 dospělých osob nebo 20 dětí.[5]

Lípě byl věnován prostor v televizním pořadu Paměť stromů, především v 8. dílu: Stromy královské.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Památné a významné stromy v okolí[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Registr památných stromů AOPK ČR drusop.nature.cz
  2. a b c d Obec Klokočov - 1000 let stará lípa na návsi klokocov.eu
  3. a b c d e f g NĚMEC, Jan. Památné stromy v Čechách, na Moravě, ve Slezsku. Praha: Olympia, 2003. 224 s. ISBN 80-7033-781-8. Kapitola Východní Čechy, s. 149–150. 
  4. a b c CHADT-ŠEVĚTÍNSKÝ, Jan Evangelista. Staré a památné stromy v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. 2., rozmn. vyd.. vyd. Praha: vlastní náklad, 1913. 215 s. S. 10, 31, 143. 
  5. a b c d Průvodce po Chotěboři a okolí (1935) Archivováno 29. 1. 2009 na Wayback Machine. libicend.webpark.cz
  6. a b c d Hodnocení vybraných památných stromů Archivováno 8. 3. 2016 na Wayback Machine. mzp.cz
  7. Fotografie pamětní desky foto.mapy.cz
  8. CHKO Železné hory - Památné stromy Archivováno 21. 2. 2008 na Wayback Machine. zeleznehory.ochranaprirody.cz
  9. AOPK ČR informuje: Anketa Strom roku 2008 ochranaprirody.cz

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]