Klášter Zmrtvýchvstání Páně (Zaragoza)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klášter Zmrtvýchvstání Páně
Křížová chodba zaragozského kláštera Zmrtvýchvstání
Křížová chodba zaragozského kláštera Zmrtvýchvstání
Lokalita
Stát ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Místo Zaragoza
Souřadnice
Základní informace
Zakladatel Marquesa Gil de Rada
Založení 1276
Odkazy
Web santo-sepulcro.com/Bienvenida/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Boží hrob v kapitulním sále kláštera

Klášter Zmrtvýchvstání Páně v Zaragoze je klášter Řeholních kanovnic Božího hrobu (sepulchrinek), založený na počátku 14. století a doposud sloužící svému původnímu účelu. Jeho architektura ze 14. století je španělskou kulturní památkou a představuje dobrý příklad mudéjarské architektury.

Stručná historie[editovat | editovat zdroj]

Klášter byl založen 13. května 1306 markýzou Gil de Rada, vdovy po donu Pedrovi Fernándezovi de Hijar, prvnímu pánovi Hijaru. Stavba probíhala po celé 14. století a byla podporována aragonskými králi a jejich rodinou, zaragozským arcibiskupem Lope Fernándezem de Luna a především bratrem Martinem de Alpartir, kanovníkem Božího hrobu v Calatayudu. Jeho závěť z 24. června 1381 nám sděluje, že se v tomto okamžiku za jeho štědrého přispění budovala křížová chodba, kapitulní sál a refektář (jídelna), ale i další klášterní prostory.

Umělecké památky[editovat | editovat zdroj]

Malý kostel Božího hrobu může pocházet ze samého počátku 14. století, z doby založení kláštera. Oltářní retábl z počátku 17. století má v centru postavu zmrtvýchvstalého Krista.

Z tohoto kostela se vchází do kapitulního sálu kláštera, který má čtvercový půdorys a je zaklenut vysokou křížovou klenbou s jediným svorníkem. Žebra klenby doléhají na čtyři kamenné sloupky s hlavicemi zdobenými listovými motivy, které pravděpodobně pocházejí z velké mešity v Zaragoze. Sál je vyzdoben mudéjarskými nástěnnými malbami, které na omítce imitují skládanou cihlu, vegetální lemování a splétané ornamentální motivy. V kapitulním sále se také nachází pod úrovní terénu krypta Božího hrobu, vyhloubená v jedné z věží hradební zdi města. V ní se nalézá uctívaná socha Krista ležícího v hrobě, kvalitní řezba, jejíž polychromii lze datovat do počátku 16. století.

Křížová chodba je postavena z cihel, má čtvercový půdorys a je strukturována do tří úrovní. Dolní ambit je zaklenutá čtvercová chodba s prostými křížovými klenbami. Zachovalo se několik klenebních patek, hlavic a lemových kamenů (některé z alabastru) s bohatou sochařskou výzdobou, především s patriarchálním křížem řádu Božího hrobu. Původní refektář (jídelna) kláštera je velký a vysoký sál obdélného půdorysu zaklenutý třemi klenebními poli křížové klenby. Sál byl obnoven roku 1560.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]