Klášter Rein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Klášter Rein
Stift Rein
Klášter Rein v roce 2006
Souřadnice
Kód památky 120481
Založení 1129
Mateřský klášter Ebrach
Dceřiný klášter Sittich (1136)
Wilhering (1146)
Neukloster (1444)
Schlierbach (1620)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Klášter Rein je cisterciácké opatství v rakouské spolkové zemi Štýrsko. Je dceřiným klášterem opatství v Ebrachu z morimondské linie. V letech 1959-1990 tvořil unii s českým cisterciáckým opatstvím ve Vyšším Brodě (pod názvem Stift Rein-Hohenfurt), kde v té době byl státní mocí znemožněn mnišský život.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Klášter založil v roce 1129 štýrský markrabě Leopold I., řečený Silný, který však krátce po založení kláštera zemřel. Jednalo se tehdy o 38. cisterciácký klášter na světě, a dnes jde o nejstarší fungující cisterciácké opatství na světě (všechny starší cisterciácké kláštery byly buď zrušeny nebo zanikly jiným způsobem). Do Reinu vyslal první mnichy opat Adam z kláštera v Ebrachu.

Klášter se slibně rozvíjel až do 15. století, kdy nastala krize. V klášteře žilo jen několik málo mnichů. Další krize nastala v 19. století, kdy bylo uvažováno o rozpuštění místní mnišské komunity. Za druhé světové války klášterní areál vyvlastnili nacisté, po roce 1945 byl však klášter obnoven. Do Reinu se později uchýlili němečtí cisterciáci, odsunutí z opatství ve Vyšším Brodě. Vyšebrodský opat Tecelin Jaksch byl v letech 1949-1954 opatem-administrátorem Reinu. V roce 1950 byl vyšebrodský klášter nuceně zrušen a cisterciáci kvůli uchování kontinuity vytvořili formální unii Reinu s Vyšším Brodem. Tato unie trvala až do roku 1990, kdy byl vyšebrodský klášter opět osamostatněn a vrátili se do něj mniši.

V roce 1979 papež Jan Pavel II. povýšil reinský klášterní kostel na basilicu minor. Roku 2006 byly v mariánské kapli kláštera nalezeny pozůstatky markraběte Leopolda, který klášter založil. Do té doby byly jeho ostatky považovány za nezvěstné. V současné době patří ke klášteru 16 mnichů, z nichž devět žije v klášteře, ostatní spravují inkorporované farnosti v okolí.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]