Klášter Nížkov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klášter Nížkov
Cella Sancti Bernardi
Chybí zde svobodný obrázek
Lokalita
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Vysočina
Místo Nížkov
Základní informace
Řád cisterciáci
Založení asi 1233
Zrušení 1239
Mateřský klášter Osek
Dceřiný klášter /
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ve 30. letech 13. století byl učiněn pokus založit cisterciácký klášter v Nížkově. Po nemnoha letech existence byl klášter zrušen.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Založení kláštera v Nížkově inicioval šlechtic Jan z Polné. S žádostí o vyslání skupiny mnichů se obrátil do severočeského Oseka. Tehdejší osecký opat Slávek skutečně mnichy na Vysočinu poslal. Mniši byli usazeni v Nížkově, a Jan z Polné poskytl komunitě k obživě výnosy z malé části svého majetku. Existence konventu byla od začátku problematická. Značná vzdálenost komplikovala nutnou komunikaci s mateřským klášterem v Oseku, materiální zabezpečení komunity ne zcela dostačovalo, situace se zlepšovala jen velmi pomalu.

Osecký opat Slávek provedl v roce 1239 v Nížkově vizitaci. Při ní shledal podmínky pro život komunity nevyhovujícími, a mnichům nařídil, aby se vrátili do Oseka. Do dnešních dnů je v Nížkově, jako jediná památka na klášter, farní kostel svatého Mikuláše zbudovaný cisterciáky.

Filiace[editovat | editovat zdroj]

Každý cisterciácký klášter má svou „rodovou linii“, vedoucí zpět až k původní cisterciácké komunitě v Citeaux. V případě Oseka tato linie vypadá následovně:

Citeaux - Morimond - Kamp - Volkenroda - Waldsassen - Osek - Nížkov

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]