Klášter Grünhain

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Klášter Grünhain
Klášterní zeď
Klášterní zeď
Místo Grünhain
Zeměpisné souřadnice
Řád cisterciácký
Založení 1233?
Zrušení 1536
Mateřský klášter klášter Sittichenbach

Klášter Grünhain býval cisterciácký klášter morimondské filiační řady v saském městě Grünhain v tzv. Pliseňsku, kudy ve středověku procházela důležitá obchodní stezka. Zdejší cisterciáci se věnovali těžbě hnědého uhlí a zpracování kovů.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Klášter byl založen kolem roku 1233 míšeňským purkrabím Meinherem z Werben či pány z Meineweh, kteří povolali jako prvotní konvent cisterciácké mnichy z kláštera Buch a ten byl později pro svůj nedostatečný počet doplněn mnichy z kláštera Sittichenbach.[2] Dle tradice cisterciáci přišli na místo v září 1235 a již na jaře 1236 byl za hojné účasti světských i duchovních pánů vysvěcen konventní kostel zasvěcený Panně Marii a sv. Mikuláši.

Klášter se v následujících letech díky svým četným svatým ostatkům stal cílem každoročních náboženských poutí, které plnily klášterní pokladnici.[3] V druhé polovině 13. století se cisterciákům podařilo získat statky na území Českého království v oblasti Kadaňska a Žatecka.[4] Roku 1296 se klášter stal místem setkání českého panovníka Václava II. a římského krále Adolfa Nasavského, kteří v jeho zdech domluvili sňatek svých dětí a Adolf znovu přislíbil přezkoumání Václavových nároků na Míšeňsko.

Roku 1429 klášter vyplenili a zapálili husité, konvent se včas spasil útěkem do Zwickau a po svém návratu klášter obnovil. Roku 1533 zde došlo k zákazu katolické mše a mniši byli donuceni přijímat pod obojí. Roku 1536 klášter v souvislosti s rezignací posledního opata a předání kláštera saskému vévodovi zanikl. Opat se vrátil ke světskému životu a oženil se svou kuchařkou a zbylí řádoví bratři odešli i s klášterním archivem a cennostmi údajně do českého Oseckého kláštera.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CHARVÁTOVÁ, Kateřina. Dějiny cisterckého řádu v Čechách 1142-1420. Kláštery na hranicích a za hranicemi Čech. Praha : Karolinum, 2009. Dále jen Dějiny cisterckého řádu. ISBN 978-80-246-1668-1. S. 217.  
  2. Dějiny cisterckého řádu, str. 206
  3. Dějiny cisterckého řádu, str. 208
  4. Dějiny cisterckého řádu, str. 209
  5. Dějiny cisterckého řádu, str. 210

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]