Klášter Grünhain

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klášter Grünhain
Klášterní zeď
Klášterní zeď
Lokalita
Stát NěmeckoNěmecko Německo
Místo Grünhain
Souřadnice
Grünhain
Grünhain
Základní informace
Řád cisterciácký
Založení 1233?
Zrušení 1536
Mateřský klášter klášter Sittichenbach
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klášter Grünhain býval cisterciácký klášter morimondské filiační řady v saském městě Grünhain v tzv. Pliseňsku, kudy ve středověku procházela důležitá obchodní stezka. Zdejší cisterciáci se věnovali těžbě hnědého uhlí a zpracování kovů.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Klášter byl založen kolem roku 1233 míšeňským purkrabím Meinherem z Werben či pány z Meineweh, kteří povolali jako prvotní konvent cisterciácké mnichy z kláštera Buch a ten byl později pro svůj nedostatečný počet doplněn mnichy z kláštera Sittichenbach.[2] Dle tradice cisterciáci přišli na místo v září 1235 a již na jaře 1236 byl za hojné účasti světských i duchovních pánů vysvěcen konventní kostel zasvěcený Panně Marii a sv. Mikuláši.

Klášter se v následujících letech díky svým četným svatým ostatkům stal cílem každoročních náboženských poutí, které plnily klášterní pokladnici.[3] V druhé polovině 13. století se cisterciákům podařilo získat statky na území Českého království v oblasti Kadaňska a Žatecka.[4] Roku 1296 se klášter stal místem setkání českého panovníka Václava II. a římského krále Adolfa Nasavského, kteří v jeho zdech domluvili sňatek svých dětí a Adolf znovu přislíbil přezkoumání Václavových nároků na Míšeňsko.

Roku 1429 klášter vyplenili a zapálili husité, konvent se včas spasil útěkem do Zwickau a po svém návratu klášter obnovil. Roku 1533 zde došlo k zákazu katolické mše a mniši byli donuceni přijímat pod obojí. Roku 1536 klášter v souvislosti s rezignací posledního opata a předání kláštera saskému vévodovi zanikl. Opat se vrátil ke světskému životu a oženil se svou kuchařkou a zbylí řádoví bratři odešli i s klášterním archivem a cennostmi údajně do českého Oseckého kláštera.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CHARVÁTOVÁ, Kateřina. Dějiny cisterckého řádu v Čechách 1142-1420. Kláštery na hranicích a za hranicemi Čech. Praha: Karolinum, 2009. ISBN 978-80-246-1668-1. S. 217. Dále jen Dějiny cisterckého řádu. 
  2. Dějiny cisterckého řádu. s. 206
  3. Dějiny cisterckého řádu, s. 208
  4. Dějiny cisterckého řádu, s. 209
  5. Dějiny cisterckého řádu, s. 210

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]