Kepler-10b

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Porovnání velikosti Kepler 10-b a Země

Kepler-10b je první potvrzená skalnatá planeta, která byla objevena pomocí dalekohledu Kepler.[1] V době objevu, v lednu 2011 byla nejmenší známou tranzitující exoplanetou. Její objev je založen na datech získaných v průběhu na osmi měsíců od května 2009 do začátku ledna 2010.[2] s využitím dat z dalekohledu Kepler, data byla potvrzena pomocí Keckových dalekohledů na Havajských ostrovech měřením radiálních rychlostí.

Hvězda[editovat | editovat zdroj]

Hvězda exoplanety, Kepler-10, byla první označenou hvězdou, která může mít malého průvodce přecházející před planetou, a byla vybrána pro potvrzení pomocí 10m dalekohledu Keck na Havaji. Kepler-10 se nachází 560 světelných let od naší Sluneční soustavy v souhvězdí Draka a má přibližně stejnou velikost jako naše Slunce. Stáří hvězdy se odhaduje na 11,9 miliardy let.

Planeta[editovat | editovat zdroj]

Planeta Kepler-10b je 1,4 krát větší než Země. Přestože obíhá okolo své hvězdy, Kepler-10, za méně než jeden den, ve dvacetině vzdálenosti od Merkuru od Slunce. Jeho povrchová teplota je přibližně 1600 K, což je teplota vyšší než ve vysoké peci a vyšší než teplota tání zlata.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Kepler-10 b je nejmenší a nejpřesněji změřenou známou exoplanetou u hvězdy hlavní posloupnosti, díky přesným radiálním křivkám a sledování astroseismologie mateřské hvězdy má z kamenných planet nejpřesněji určenu hmotnost a rozměry. Objev Kepler-10 b naznačuje, že Kepler bude schopen detekovat i menší exoplanety, pravděpodobně i planetu podobnou Zemi. Druhá nejmenší exoplaneta je v současnosti pravděpodobně Kepler-9 d nebo COROT-7 b. Ani u jedné z nich neznáme hmotnost s dostatečnou přesností.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Rocky exoplanet milestone in hunt for Earth-like worlds [online]. BBC [cit. 2011-01-15]. Dostupné online. 
  2. NASA'S Kepler Mission Discovers Its First Rocky Planet [online]. NASA [cit. 2011-01-15]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]