Kelpie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Kelpie je nadpřirozený vodní kůň z keltské mytologie. Podle legend obývá a straší v řekách a jezerech Irska a Skotska. Původem jména těchto legendárních koní může být buď cailpeach nebo colpach ze skotské galštiny.

Folklor[editovat | editovat zdroj]

V mytologii jsou kelpie popisovány jako silní a mocní koně. Jejich useň byla povětšinou černá, i když některé příběhy hovoří o bílých koních, a okolí se jevily jako ztracení koně nebo poníci - rozpoznat se však daly díky neustále mokré hřívě. Jejich kůže vypadala jako tulení, tedy hladká a na omak ledová. Údajně se kelpie uměly přeměnit v krásné ženy, které lákaly muže do pastí. Rovněž uměly vytvářet iluze, které je udržovaly skryté pro oči poutníků - nad vodu vystrkovaly pouze oči. Pověsti o kelpiích se liší region od regionu. Jiné verze, než výše popsaná, popisují kelpie jako "zelené jako sklo s černou srstí a ocasem otočeným k zádům do velkého kola". V lidské formě z nich pak za všech okolností kapala voda nebo měly rákosí ve vlasech. Vodní kůň je obvyklá forma kelpie, na kterou lákaly lidi, obzvláště děti, do vody, kde je utopily a sežraly. Vodní koně povzbuzovaly děti k jízdě na hřbetě a jakmile jejich oběť padla do jejich pasti, jejich kůže začala lepit a kůň odnesl dítě na dno řeky, kde jej zhltl - kromě srdce nebo jater. Běžným příběhem ve Skotsku je příběh o devíti dětech nalákaných na hřbet kelpie, zatímco desáté dítě se drželo vpovzdáli. Kelpie toto dítě pronásledovala, avšak uniklo jí. Další z příběhů vypráví, že toto desáté dítě pohladilo kelpii nos, a když se mu přilepila ruka, vytáhlo nůž a končetinu si uřízlo a ránu vypálilo dřevem z nedalekého ohně. Desáté dítě se zachránilo, ale nebylo schopné pomoci svým devíti přátelům, které kelpie stáhla pod vodu.

Současná kultura[editovat | editovat zdroj]

  • V knize J. K. Rowlingové Fantastická zvířata a kde je najít jsou kelpie popisovány jako kožoměnci přirozeně žijící na Britských ostrovech. Jejich oblíbená podoba je kůň. Zmíněno zde je i to, že Lochnesská příšera je gigantická kelpie, jejíž oblíbenou podobou je mořský had.
  • V knize Daň peklu autorky Holly Blackové (známá mj. díky knize Kronika rodu Spiderwicků) je kelpie vykreslena jako kůň i jako muž. V lidské formě používá hypnózy k utopení obětí.
  • Album Stormwatch skupiny Jethro Tull obsahuje skladbu Kelpie, ve které je mladý muž ochotný následovat kelpii, která se mu nejprve zjeví jako krásná mladá žena.
  • V manze Berserk je kelpie směsí koně a žáby. Kelpie zde kontrolují vodu a jednou se objeví v průběhu trollího útoku na vesnici.
  • V seriálu Pokémon je Pokémon pojmenovaný Keldeo, který by mohl být vytvořen a pojmenován podle kelpií.
  • Interpretace kelpie je zmíněna v průvodci fiktivní postavy Arthura Spiderwicka ze série knih Kronika rodu Spiderwicků.
  • Ciriina Kelpie z polské fantasy ságy o Zaklínači od A. Sapkowského

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kelpie na anglické Wikipedii.

Související stránky[editovat | editovat zdroj]