Australská kelpie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Australská kelpie
Australská kelpie
Australská kelpie
Základní informace
Země původu AustrálieAustrálie Austrálie
Tělesná charakteristika
Hmotnost cca 11–20 kg
Výška † psi: 46–51 cm
feny: 43–48 cm
Barva černá
černá s pálením
červená/hnědá
červená s pálením
modrá
fawn
modrá s pálením
fawn s pálením
cream
Klasifikace a standard
Skupina FCI 1: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce FCI 2: Ovčácká a pastevecká plemena (s pracovní zkouškou)
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsahv kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Australská kelpie je středně velký krátkosrstý ovčácký pes, podle FCI se řadí do skupiny plemen ovčáckých a honáckých. Dříve bylo možné nalézt toto plemeno pod názvem "Australský kelpie" a dnes je to poměrně rozšířené plemeno. Australská kelpie je chována i v České republice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jak samotné jméno tohoto plemene napovídá, jedná se o psa z Austrálie. Vzniklo kolem roku 1970, kdy si manželé Rutherfordovi přivezli ze svého rodného Skotska do Austrálie kolie. Jejich kolie se pak křížili s místními pasteveckými psy a vznikla australská kelpie. Jméno kelpie se pro toto plemeno ujalo, protože zakládající fenka dlouhosrsté kolie se jmenovala Kelpie. Podle některých zdrojů byl použit ke křížení i pes dingo, to je ale velmi nepravděpodobné.[zdroj?]

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Je to spíše lehce stavěný pes s lehkou kostrou. Kelpie jsou velmi mrštné, rychlé a silné. Srst je krátká, přiléhavá, na dotek spíše hrubá, je také dvojitá. Dobře kryje a izoluje proti vodě. Hlava je pravidelná a trochu připomíná liščí hlavu. Čenich je o něco kratší než lebka. Uši jsou špičaté a směřují ven. Krk je silný a dlouhý. Hřbet dlouhý a spíše úzký. Ocas je v klidu nesen dolů a nesmí být nesen nad linií hřbetu.

V zemi původu se kelpie dělí na dvě linie - show a working (pracovní) . V ČR takové dělení neexistuje, ale lze říci, že drtivou většinu českých kelpií lze zařadit do linie show. Takové kelpie původně většinou postrádaly pálení a byly menší kohoutkové výšky, mírně zavalitější s jemnější hlavou a kratšíma ušima. Pracovní kelpie bývají naopak vyšší, pálené, s hrubší hlavou. Nelze však říct, že by bylo u show kelpií pálení vzácné, naopak se nyní vyskytuje běžně.

Linii show u kelpií rozhodně nelze nazvat ekvivalentem pro show linie některých jiných plemen (například německý ovčák) u kterých došlo ke změnám nejen po stránce vzhledu, ale také co se týče výrazného zhoršení zdraví a povahových vlastností.

Zbarvení povolená FCI jsou: hnědá/červená (brown, red či chocolate), červená s pálením (red and tan), černá (black), černá s pálením (black and tan), modrá - neboli kouřově modrá či blue a fawn, zvaná též plavá

vyskytují se také barvy modrá s pálením, fawn s pálením a krémová (cream) - tyto barvy nejsou FCI uznány, avšak je znám případ jedince barvy cream, který byl vyhodnocen jako fawn a připuštěn do chovu. V chovu se poté podle barev potomků jeví genotypově jako černý s pálením.

barvy modrá a fawn se souhrnně nazývají dilute a jsou výsledkem působení genu pro ředění barvy, jehož recesivní alely jedinec zdědil po každém z rodičů. Modrá je výsledkem působení tohoto "ředění" na jinak geneticky černém jedinci a fawn naopak na hnědém. Nutno zmínit, že psi nesoucí tyto dvě barevné variety (i se znaky pálení), přestože to jistě není pravidlem, mohou trpět tzv. alopecií - tedy lysavostí a jednotlivé chlupy se také snadněji lámou a to z důvodu nerovnoměrného rozložení granulí pigmentu v chlupu.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Australská kelpie je velmi aktivní, bystrý a inteligentní pes, se silnými sklony k pasení. Je to také dobrý hlídač a k návštěvám se může chovat nedůvěřivě. S ostatními zvířaty většinou vychází dobře, s dětmi také. Svoji rodinu miluje a není to pes pouze pro jednoho pána. Potřebuje relativně hodně pohybu, v Austrálii některé kelpie dokážou denně naběhat s ovcemi až 40 - 60km. Je to velmi přátelský pes a ochotou k práci. Kelpie je také vhodná pro psí sporty.

Péče[editovat | editovat zdroj]

Srst kelpie nepotřebuje zvláštní péči, stačí 1x za týden pročesat (v době línání ale každý den) a umýt šamponem zhruba 2x ročně. Co se pohybu týče, potřebuje ho kelpie relativně hodně. Je vhodná i pro lidi s aktivním životním stylem (např. atlety nebo cyklisty). Pokud nebude mít kelpie dostatek pohybu a zábavy bude se nudit, což může mít za následek neposlušnost nebo dokonce agresivitu.

Vhodné sporty[editovat | editovat zdroj]

Kelpie jsou jsou velmi aktivní, a proto jsou pro ně dobré některé psí sporty - jako je canicross, agility, dogfrisbee nebo bikejöring. Vhodné jsou i ke svému původnímu účelu, pasení ovcí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]