Kautokeino

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kautokeino
Kautokeino – znak
znak
Kautokeino – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
StátNorskoNorsko Norsko
KrajFinnmark
Kautokeino
Kautokeino
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha9 707 km²
Počet obyvatel2 847 (2023)[1]
Hustota zalidnění0,3 obyv./km²
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kautokeino (v místní severosámštině Guovdageaindu, v kvenštině Koutokeino) je obec v kraji Finnmark v severním Norsku u hranic s Finskem. Díky rozloze 9707 km² jde o největší obec v zemi. Takřka 10 000 zdejších jezer či jezírek zabírá plochu asi 640 km². Administrativním centrem obce je stejnojmenná vesnice.

Guovdageaidnu/Kautokeino je jedním ze dvou kulturních center jazykové oblasti severní sámštiny. Tím druhým je Kárášjohka /Karasjok, sousední obec ležící východně. V severosámštině znamená název „Guovdageaidnu“ pojem „uprostřed cesty“, protože z města je stejně daleko nejen do historického obchodního centra Alta na norském pobřeží Severního ledového oceánu, ale i do švédského Karesuanda, Karasjoku v sousední obci a dalšího obchodního města Nordreisa v kraji Troms.

Většina (90 %) ze současných pouze asi 3500 obyvatel Kautokeina používá severní sámštinu jako svůj mateřský jazyk.[2] Celý okres je považován za kulturní centrum všech Sámů na norském území a také centrum intenzívního chovu sobů. O Velikonocích se zde pořádá filmový festival Samisk Filmfestival a hudební festival Samisk Grand Prix. Velmi populární je mezi více přijíždějícími turisty jízda na sobech a „safari“ na sněžných skútrech.

V Kautokeinu se nachází mj. sámská střední škola pro chov sobů (Reindriftsskole/Sámi joatkkaskuvla ja boazodoalloskuvla) i vysoká škola Sámi allaskuvla. Dále sámské národní divadlo (Beaivváš Sámi Našunálateáhter) a sámský archív (Sámi arkiiva). Vydávají se zde i noviny v sámštině – Assu. Městem prochází Struveho geodetický oblouk, který byl v roce 2005 zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

V Kautokeino začíná známá pěší dálková trasa Nordkalottleden. Cesta má celkovou délku 800 km a leží podél hranice Norska, Švédska a Finska. Končí na jihu ve vesnici Sulitjelma (Norsko) nebo případně v osadě Kvikkjokk (Švédsko). Z 800 km cesty leží 380 km v Norsku, 350 km ve Švédsku a 70 km ve Finsku.

Slavní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 07459: Alders- og kjønnsfordeling i kommuner, fylker og hele landets befolkning (K) 1986 - 2023. Statistics Norway. 21. února 2023. Dostupné online.
  2. Fakta om samiske språk regjeringen.no, besøkt 29. mai 2018

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]