Katolická akce (Československo)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Katolická akce byla sdružením katolických kněží a laiků, které v Československu soustředilo velkou část veřejných aktivit katolických laiků. Jednalo se standardní součást celosvětové Katolické akce, která byla oficiálně založena v roce 1922 papežem Piem XI. encyklikou encyklikou Ubi arcano Dei. Další oficiální církevní texty postupně podrobněji popisovaly její úkoly. Velmi důležitým úkolem bylo prosazovávní katolických postojů v společnosti, která se postupně stává více sekularizovanou.

V Československu se tato iniciaitiva šířila pomalu. V roce 1926 několik katolických laiků založilo pracovní výbor Katolické akce. V říjnu 1927 vydali českoslovenští biskupové usnesení biskupské konference o zásadách a založení Katolické akce v Československu. V šíření myšlenek Katolické akce byli hodně aktivní např. Metoděj Habáň, Reginald Dacík nebo Dominik Pecka. V roce 1935 vydali biskupové další dokument o zakládání Katolické akce ve farnostech.

V zahraničí se postupně profilovala podoba Katolické akce v Itálii a v Belgii a Francii. Belgický model byl ovlivněn Cardijnem a v poválečné době se stal výraznou inspiraci pro církev v Československu. Kněžské vůdčí osobnosti, které získaly zkušenosti v zahraničí byly osloveny belgickým modelem nazývaný často v Československu jocismus. Ten se snažil oslovovat dělnickou a studentskou mládež. Šíření jocismu u nás ale naráželo na existující mládeženické tělovýchovné organizace.

K poválečným vůdčím osobnostem patříl P. Antonín Mandl, který byl v březnu 1948 pověřen arcibiskupem Josefem Beranem vedením Katolické akce v pražské diecézi. Zastával rovněž funkci ředitele Arcidiecézního pastoračního ústředí v Praze. V lednu 1948 byl v souvislosti s činností pastoračního ústředí poslán do Francie, kde se blíž seznámil s křesťanským dělnickým hnutím JOC (Jeunesse Ouvrière Chrétienne). Zkušenosti se pak snažil aplikovat v činnosti Katolické akce.

Komunistický režim si byl vědom vlivu Katolické akce a brzy začal pronásledovat vůdčí osobnosti Katolické akce a jocistických kroužků. Zároveň se poúnorový režim pokusil za pomoci tzv. vlasteneckých kněží vytvořit státem vedenou Katolickou akci. Tomu však úsilí biskupů a jejich spolupracovníků zabránilo.


Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jan Evangelista Urban,Katolická akce, Poznáním k pravdě 5, Praha: Nakladatelství Kropáč a Kucharský, 1930,
  • Bedřich Vašek ,Katolická akce: Výzva Boží k laikům, Olomouc: Lidové knihkupectví v Olomouci, 1934,
  • Katolická akce v praksi : zpráva o II. kursu moravského kněžstva O katolické akci na sv. Hostýně 24.-27. srpna 1936, usp. B. Vašek, J. Hlouch, J. Dolanský, Apoštolát sv. Cyrila a Metoděje
  • Bedřich Vašek, Muž a Katolická akce, Hlučín: Exerciční dům, 1937
  • Bedřich Vašek, Jinoch a Katolická akce, Hlučín: Exerciční dům, 1937
  • Bedřich Vašek, Žena a Katolická akce, Hlučín: Exerciční dům, 1937
  • Bedřich Vašek, Dívka a Katolická akce, Hlučín: Exerciční dům, 1937
  • Karel Žák, Katolická akce: Organisace v diecézi brněnské: Přehled organizace a čtyři kázání, Brno: Brněnská tiskárna, 1934.
  • Josef Hlouch a Katolická akce. Studia theologica 15. 2013 Čís. 3, s. 184-196