Katedrála ve Växjö

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Katedrála ve Växjö
Místo
StátŠvédskoŠvédsko Švédsko
Souřadnice
Map
Architektonický popis
Stavební slohcihlová gotika
Výstavba13. století
Další informace
Oficiální webOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katedrála ve Växjö (švédsky Växjö domkyrka) je chrám Švédské církve, který se nachází ve městě Växjö v provincii Småland. Je hlavním kostelem Diecéze Växjö.[1] Nachází se v centru města nedaleko jezera Växjösjön a obklopuje ho park pojmenovaný po Carlu Linném. Patří mezi památky chráněné úřadem Riksantikvarieämbetet.

Podle legendy zde založil v jedenáctém století dřevěný kostel svatý Sigfríd Švédský.[2] První kamenný kostel vznikl na jeho místě v šedesátých letech 12. století a v 15. století byl přebudován v gotickém slohu. V šestnáctém století se stal luteránským chrámem. Za severské sedmileté války kostel vypálili dánští vojáci, následovala oprava v duchu renesanční architektury. Znovu vyhořel v roce 1740 po úderu bleskem. V letech 1849–1854 prošel kostel radikální přestavbou, jejíž plány vypracoval architekt Carl Georg Brunius. V letech 1898–1899 provedl Carl Möller výrazné změny interiéru. V letech 1958–1960 proběhla další rekonstrukce, kterou řídil Kurt von Schmalensee.

Jedná se o halový kostel z cihel a kvádříkového zdiva, který je nápadný červenou fasádou a dvojicí štíhlých věží, vysokých 63 metrů. Vitráže, oltář a kazatelnu vytvořil švédský výtvarník českého původu Jan Brázda.[3] Koberec na oltáři navrhla Märta Måås-Fjetterström, autorem moderní křtitelnice je Göran Wärff. Zvony odlila Bergholtz klockgjuteri ze Sigtuny. Nacházejí se zde troje varhany, největší z nich vytvořil roku 1774 Lars Wahlberg a v roce 2002 je rekonstruovaly společně firmy Grönlunds Orgelbyggeri, Ålems Orgelverkstad a Bergenblad & Jonsson Orgelbyggeri.

U katedrály se nachází starobylý runový kámen připomínající vikinga jménem Tyke.[4] V roce 1999 byla před vchodem postavena socha svatého Sigfrída, jejímž autorem je Peter Linde.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Växjö Domkyrka - Cathedral in Växjö. GuidebookSweden [online]. [cit. 2022-05-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Churches. www.visitsmaland.se [online]. [cit. 2022-05-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Växjö Cathedral Sweden | Architecture by Kristian Adolfsson [online]. [cit. 2022-05-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Växjö Cathedral | Meetings & Events in Växjö. vaxjoco.se [online]. [cit. 2022-05-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]