Katedrála svatého Petra (Beauvais)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Katedrála sv. Petra v Beauvais

Katedrála sv. Petra v Beauvais, (fr. Cathédrale Saint-Pierre de Beauvais) je nedokončená katedrála ve městě Beauvais v departementu Oise, zaklenutá nejvyšší gotickou klenbou na světě.

Počátky kostela se datují do 10. století. Po požáru roku 1225 začala v následujícím roce výstavba nové katedrály. Město v té době patřilo k nejbohatším francouzským městům a místní katedrála měla být jednou z nejvelkolepějších staveb své doby. Kolem poloviny 13. století došlo během stavebních prací ke změně plánů, stavba chóru byla završena extrémně protaženými okny a klenbou v rekordní výšce přes 48 metrů. Chór byl dokončen v roce 1272, již v roce 1284 se zřítil. Důvodem zřícení nebyla výška stavby, ale chyby v opěrném systému. Při opravě byl zdvojen počet pilířů a tím opěrný systém posílen (přesto není katedrála dodnes zcela v pořádku a jsou nutná nákladná podpůrná opatření).

Interiér katedrály

Po opravě stavba pokračovala budováním příčné lodi a následně mohutnou věží nad křížením. To se ukázalo být chybou, protože se věž krátce po dokončení v roce 1573 zřítila a poničila katedrálu. Klenba byla podruhé opravena v roce 1575, k úplné dostavbě však již nedošlo.

Katedrála byla budována současně s katedrálou v Amiens, takže je dnes obtížné určit, která z nich je vzorem pro druhou; další inspirací byla stavba katedrály v Bourges.[1]

V katedrále jsou dochované vitráže ze 14.,15. a 16. století.

Reference

  1. TOMAN, Rolf. Gotika. Architektura, sochařství, malířství. Praha: Slovart, 2005. 

Externí odkazy

Šablona:Portál Francie Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Katedrála svatého Petra na Wikimedia Commons