Katedrála Povýšení svatého Kříže (Užhorod)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Katedrála Povýšení svatého Kříže
Cathedral of the Exaltation of the Holy Cross Uzhhorod 2009.jpg
Základní informace
Slohklasicistní architektura
Výstavba1640
Pojmenováno poSvatý Kříž
Poloha
AdresaUžhorod, UkrajinaUkrajina Ukrajina
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Katedrála Povýšení svatého kříže (ukrajinsky Храм Воздвиження Хреста Господнього) je katedrála Mukačevská řeckokatolické eparchie v ukrajinském městě Užhorod v Zakarpatské oblasti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ikonostas v katedrále

Chrám byl postaven v 17. století jako jezuitský chrám římskokatolické církve. Dokončen byl v roce 1646 a byl zasvěcen svátku Povýšení svatého Kříže. Stavbu financovala šlechtická rodina Drugetovců. Po poškození během Rákociho povstání byl obnoven.

Když papež v roce 1773 zrušil jezuitský řád, chrám byl předán řeckokatolické církvi a stal se jejím katedrálním chrámem. Po druhé světové válce byl řeckokatolíkům násilně odebrán komunistickou mocí a pro své potřeby ho až do roku 1991 využívala ruská pravoslavná církev. Po získání nezávislosti Ukrajiny a legalizaci řeckokatolické církve byl chrám v roce 1991 vrácen řeckokatolické církvi a stal se opět katedrálou Mukačevské řeckokatolické eparchie. V roce 2003 zde byly slavnostně uloženy ostatky blahoslaveného mučedníka Teodora Romži, řeckokatolického biskupa umučeného komunisty.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Chrám nese typické znaky barokního stylu. Interiér má typické prvky rokoka. Později byl přizpůsoben potřebám byzantského obřadu. Ikonostas chrámu pochází z roku 1799. V roce 1877 byl přestavěn v neoklasicistním architektonickém stylu a dostal dnešní podobu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Katedrála Povýšenia svätého kríža (Užhorod) na slovenské Wikipedii.