Kateřina Parrová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kateřina Parrová
Portrét
Portrét Kateřiny Parrové
Narození1512
Londýn, Anglie
Úmrtí5. září 1548
Gloucestershire, Anglie
PředchůdceKateřina Howardová
NástupceAnna Dánská
ManželéI. Edward Borough
II. John Neville
III. Jindřich VIII. Tudor
IV. Thomas Seymour
OtecThomas Parr
MatkaMaud Green
Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kateřina Parrová, rodným jménem Catherine Parr (15125. září 1548) byla poslední, šestou ženou anglického krále Jindřicha VIII. Tudora. Jejich svatba se uskutečnila 12. července roku 1543.

Kateřina Parrová byla v době svého sňatku s Jindřichem VIII. již dvojnásobnou vdovou. Po smrti svého druhého manžela si chtěla původně vzít za manžela svého milence Thomase Seymoura (bratra Jany Seymourové, třetí ženy Jindřicha VIII.). V té době se ale do Kateřiny zamiloval sám král, který Seymoura poslal jako vyslance do Bruselu a tím se lehce svého soka zbavil. Kateřina Parrová pochopila, že si bude muset krále vzít a rozhodla se tento osud přijmout.

Pokus o náboženskou reformu[editovat | editovat zdroj]

Kateřina pocházela z přísně katolické šlechtické rodiny, ale v průběhu manželství s králem se z ní stala horlivá obhájkyně reformace církve a protestantismu. Myšlenky protestantismu šířila i mezi dvořany a svými dvorními dámami. Stala se dokonce úspěšnou autorkou několika protestantských teologických knih, které se staly oblíbenou četbou nejen poddaných, ale i mnoha učenců na univerzitách. Král ale neměl v oblibě jak horlivé katolíky, tak i radikální protestanty, což se obecně vědělo.

Toho se pokusila využít katolická strana v Anglii a rozhodla se královnino přílišné nadšení pro protestantismus zneužít a královnu zničit. Katolíkům u dvora se podařilo krále přesvědčit, že jeho žena by měla být zatčena a vyšetřována pro pokus velezrady. Král zatykač podepsal, ale Kateřina Parrová byla včas varována. Dostavila se do komnat krále a prohlásila, že její náboženské úvahy jsou nepodstatné a že se plně podřizuje názorům svého pána, manžela a krále. Jindřich byl pokorou a poslušností své ženy mile překvapen a zatčení zrušil. Všichni královnini katoličtí odpůrci byli ode dvora vyhnáni či zatčeni (zatčen byl například i vůdce katolíků Thomas Howard, 3. vévoda z Norfolku).

Soužití s králem a jeho smrt[editovat | editovat zdroj]

Kateřina Parrová byla pro stárnoucího, těžce nemocného a depresemi trpícího Jindřicha VIII. více ošetřovatelkou než milenkou. Velmi dobře si rozuměla s jeho dětmi z předešlých manželství, asi nejvíce s Alžbětou (pozdější královna Alžběta I.).

Po Jindřichově smrti[editovat | editovat zdroj]

Poté, co Jindřich VIII. roku 1547 zemřel, sešla se Kateřina opět se svým milovaným Thomasem Seymourem. Nedlouho po králově pohřbu uzavřela dokonce s Thomasem svůj čtvrtý sňatek a společně pak vychovávali dceru Jindřicha VIII. Alžbětu. Problém v rodinných vztazích nastal ve chvíli, kdy Thomas Seymour sotva patnáctiletou Alžbětu začal zneužívat a rozhodl se dát tomuto novému vztahu přednost před svým manželstvím s Kateřinou. Kateřina Parrová nesla tuto zradu těžce, tím spíš, že byla s nevěrným Seymourem těhotná. V roce 1548 porodila svému muži dceru a nedlouho po porodu zemřela na horečku omladnic. Její pohřeb byl prvním královským protestantským pohřbem v dějinách Velké Británie. Thomas Seymour se poté rozhodl si mladičkou Alžbětu vzít, za tento absurdní nápad byl popraven. Jako pravý důvod se uvádí pokus o vzpouru proti králi Eduardu VI.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • WEIR, Alison. Kateřina Parrová: Šestá manželka. Překlad Eva Křístková. [s.l.]: BB art, 2022. 472 s. ISBN 978-80-7595-579-1. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Anglická královna
Předchůdce:
Kateřina Howardová
15431547
Kateřina Parrová
Nástupce:
Anna Dánská
Irská královna
Předchůdce:
Kateřina Howardová
15431547
Kateřina Parrová
Nástupce:
Anna Dánská