Kaspersky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kaspersky
Logo
Logo
Kaspersky virlab.JPG
Základní údaje
Právní formaakciová společnost
Datum založení1997
ZakladatelJevgenij Valentinovič Kasperskij
Adresa sídlaMoskva, 123 060, Rusko
Souřadnice sídla
Klíčoví lidéJevgenij Valentinovič Kasperskij
Charakteristika firmy
Oblast činnostipočítačová bezpečnost
Produktyantivirový program
Obrat40,6 mld. ₽ (2017)[1]
619 mil. US$ (2015)
Zaměstnanci3 600 (2017)[2]
Identifikátory
Oficiální webwww.kaspersky.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaspersky Lab je mezinárodní společnost, která se zabývá vývojem ochranného softwaru proti počítačovým virům, spamu, útoky hackerů a jinými kybernetickými hrozbami. Společnost provozuje svou činnost ve více než 200 zemích. Sídlo společnosti se nachází v Moskvě. Založena byla v roce 1997, jejím zakladatelem a momentálním CEO je Jevgenij Valentinovič Kasperskij. Společnost patří mezi TOP tested a TOP awarded společnosti na světě[3].

Služby[editovat | editovat zdroj]

Společnost Kaspersky Lab nabízí produkty jako je antivirus, anti-malware a firewall. Produkty jsou určeny pro velké společnosti, malé firmy i pro domácnosti. Produkty pro firmy navíc zahrnují ochranu pracovních stanic, souborových serverů, poštovních serverů, platebních brán, bankovních serverů i mobilních zařízení.Tyto služby jsou obsaženy ve speciálních balících.

Kromě klasických bezpečnostních produktů také provozuje bulletin Securelist (v angličtině)[4], který popisuje aktuální hrozby na Internetu a jak se proti nim lze bránit.

Produkty[editovat | editovat zdroj]

Kaspersky Anti-Virus je antivirový program, který poskytuje ochranu proti virům, spywaru, trojským koním, malwaru a ransomwaru. Prudukt také obsahuje funkci herní režim.

Kaspersky Internet Security je sada nástrojů, která navíc obsahuje rodičovskou kontrolu, anti-phishingovou ochranu, firewall, ochranu při připojení k veřejné wi-fi ochranu před vzdáleným přístupem k webkameře, klávesnici nebo i před pořizováním snímků monitoru.

Kaspersky Password Manager je nástroj pro ukládání a správu hesel z různých webových stránek.

Kaspersky Total Security je sada nástrojů která obsahuji mimo služeb Kaspersky Anti-Virus a Kaspersky Internet Security také Password Manager (správce hesel), File Shredder (skartovač souborů) i ochranu před kryptoviry. Součástí je také technická podpora.
Kaspersky Endpoint Security for Business je sada aplikací určena pro střední a velké firmy a pro korporátní prostředí.

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Společnost Kaspersky Lab bývá v některých zemích podezírána ze spolupráce s ruskými tajnými službami. Zakladatel společnosti Jevgenij Kasperskij, absolvent školy sovětské rozvědky KGB, byl v lednu 2016 zařazen na sankční seznam USA.[5]

V červenci 2017 byly produkty společnosti vyškrtnuty ze dvou seznamů prodejců, které mohou využívat vládní agentury USA k nákupu technologických zařízení.[6] Před užíváním softwaru Kaspersky Lab varovalo i britské Národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC) nebo izraelská tajná služba.[7]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Рейтинг крупнейших компаний России по объему реализации продукции. Dostupné online. [cit. 2018-10-28]
  2. Dostupné online. [cit. 2017-04-21]
  3. Most Tested - Most Awarded | TOP 3 Metric | Kaspersky Lab. kaspersky.com [online]. [cit. 2017-02-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Securelist - Information about Viruses, Hackers and Spam. securelist.com [online]. [cit. 2017-02-03]. Dostupné online. 
  5. Rusko odsoudilo zaměstnance firmy Kaspersky a důstojníka FSB za velezradu. ČT24 [online]. [cit. 2019-04-09]. Dostupné online. (česky) 
  6. USA mají strach z ruského softwaru, úřady nemají kupovat Kaspersky. ČT24 [online]. [cit. 2019-04-09]. Dostupné online. (česky) 
  7. TWEET_BTN(), Simon Sharwood 3 Dec 2017 at 22:29. UK government bans all Russian anti-virus software from Secret-rated systems. www.theregister.co.uk [online]. [cit. 2019-04-09]. Dostupné online. (anglicky) 

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Kaspersky Lab na anglické Wikipedii a Лаборатория Касперского na ruské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]