Karviná (nový zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nový karvinský zámek (též Solca)
Zámek Solca na staré pohlednici
Zámek Solca na staré pohlednici
Základní informace
Sloh novorenesanční
Výstavba 1873
Zánik 1953
Stavebník Jindřich Larisch von Mönnich
Další majitelé Larisch von Mönnich
Poloha
Adresa Solca (dnes Doly), Karviná, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Karviná (nový zámek)
Karviná (nový zámek)
Karviná (nový zámek), Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nový zámek v Karviné (nazývaný též Solca) mezi Dolem Darkov a Dolem Gabriela ve městě Karviná, místní části Doly. Dříve se jednalo o samostatnou obec Solca. Dnes se v okolí místa bývalého zámku nachází řada kališť.

Historie[editovat | editovat zdroj]

erb rodu Larisch von Mönnich

Zámek nechal v roce 1873 jako nové sídlo hrabat Larischů postavit Jindřich Larisch-Mönnich II. V roce 1905 byl u hlavního vchodu přistavěn sloupový portik s balkonem. Na podzim 1944 zámek obsadila německá armáda. Dne 5. prosince 1944 zámek vyhořel, a protože byl v roce 1945 zkonfiskován, došlo k opravě zámku až v roce 1947, když předtím byla nejvíce poškozená východní část zámku stržena. V roce 1946 se majitelem zámku stalo město Karviná. Od roku 1950 byl zámek v majetku Ústavu národního zdraví, který do něj umístil Dům zdraví v Karviné. V roce 1952 byl zámek vyklizen a v roce 1953 musel být kvůli poddolování zbourán. Kromě zámku stejný osud potkal také zámecký park s exotickými rostlinami, dům pro služebnictvo a zámeckou kapli.

Podoba[editovat | editovat zdroj]

Až do opravy po požáru mezi lety 1947-1950 měl zámek podobu dvoupatrové novorenesanční budovy. V roce 1950 už ovšem byl bez východní části a šlo jen o jednopatrovou budovu.

Hraběcí hrobka[editovat | editovat zdroj]

Jiný osud než zbytek zámeckého areálu měla rodinná hrobka hrabat Larisch von Mönnich. Ta byla rozebrána a umístěna v areálu Technických služeb. Později došlo ke znovuobnovení hrobky, která je dnes umístěna v parku Boženy Němcové v Karviné-Fryštátě. Bohužel její dnešní podoba originálu neodpovídá. Původní hrobka měla podobu antického chrámu.

Zachráněné části[editovat | editovat zdroj]

Kromě hraběcí hrobky se ze zámku zachovala také kašna z roku 1883, která stávala před hlavním průčelím zámku v bazénku v podobě čtyřlístku. Od roku 1970 byla umístěna v parku Boženy Němcové. Dnes se nachází v zámku Fryštát.

Rod Larisch von Mönnich[editovat | editovat zdroj]

V roce 1569 získal karvinské panství rytířský rod z Horního Slezska, Larischové, v roce 1748 povýšeni na hrabata. Po svatbě Johanna Josefa Larische s baronkou Annou von Mönnich došlo ke spojení obou rodů a vzniku hrabat Larisch von Mönnich.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]