Karel Sedláček (novinář)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karel Sedláček
Karel Sedláček, snímek z roku 2020.jpg
Narození28. května 1941 (80 let)
Praha
Povoláníkonstruktér, novinář, komentátor a moderátor
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel Sedláček (* 28. května 1941 Praha) je český rozhlasový hlasatel a redaktor, novinář, publicista a popularizátor vědy a techniky.


Životopis[editovat | editovat zdroj]

Karel Sedláček - nejmladší hlasatel Čs.rozhlasu v Plzni v srpnu roku 1968 v prvních dnech okupace republiky.jpg
Karel Sedláček - tehdy nejmladší hlasatel Čs.rozhlasu v Plzni v srpnu roku 1968 v prvních dnech okupace republiky.jpg

Od dětství byl fascinován rozhlasem jako specifickým mediálním prostředkem. Spolupracoval s vysíláním pro děti a později účinkoval v rozhlasovém hereckém sboru. Byl členem významného amatérského divadelního souboru Máj v Praze, který byl několikrát vítězem celostátní přehlídky Jiráskův Hronov. V souboru absolvoval hereckou průpravu pod vedením zkušených pedagogů. Po maturitě na Střední průmyslové škole strojnické nastoupil v roce 1959 na umístěnku jako konstruktér do Škodových závodů v Plzni, tehdy Závody V.I.Lenina v Plzni (ZVIL). V roce 1960 vyhrál konkurs Čs.rozhlasu v Plzni a stal se nejmladším hlasatelem Československého rozhlasu. Současně se začal věnovat popularizaci vědy a techniky a dálkově vystudoval Fakultu sociálních věd a publicistiky UK v Praze. Současně hrál v Divadle Alfa Plzeň a v několika divadlech malých forem. V srpnu 1968 se aktivně se podílel na protiokupačním vysílání. Plzeňský rozhlas převzal roli koordinátora celostátního vysílání poté, co byla obsazena budova rozhlasu v Praze na Vinohradské třídě. Hlas Karla Sedláčka se stal známým a je dodnes spojován s touto událostí.

Sedláček nesouhlasil se začínajícím „normalizačním“ vysíláním, a proto z plzeňského rozhlasového studia odešel koncem roku 1968. V další životní dráze byl tiskovým tajemníkem filmového festivalu Finále v Plzni, redaktorem večerníku Večerní Plzeň a v roce 1971 se stal nejprve redaktorem pro vědu a techniku a později zástupcem šéfredaktora deníku Svobodné slovo. Dne 21. listopadu 1989 promluvil jako první během demonstrace Občanského fóra na Václavském náměstí v Praze z balkonu Melantrichu jménem redakcí deníku Svobodné slovo, týdeníku Ahoj na sobotu, nakladatelství a vydavatelství Melantrich a Československé strany socialistické.

Po krátkém působení jako programový náměstek ředitele Československé televize (leden–únor 1990) se stal šéfredaktorem nakladatelství| Melantrich. Od roku 1991 byl redaktorem a hlasatelem Rádia Svobodná Evropa a to až do ukončení vysílání české redakce v roce 2002. Externě spolupracoval s řadou českých a slovenských odborných časopisů – Technický týdeník, Technický magazín, MM Průmyslové spektrum, Automa, Elektro, Světlo, Security Magazín a rovněž s Českým rozhlasem.

Publikační a literární činnost[editovat | editovat zdroj]

Obálka publikace Toulky s Karlem Amerikou.jpg

Vědeckotechnická témata popularizoval v knihách Laser v mnoha podobách (Praha, 1982), Pod šifrou 2001 (Praha 1984), Atom skrývá naději (Praha 1987). Spoluautorem knihy je ing.Jan Tůma. Historii unikátní rozhlasové stanice očima pa|mětníků i archivních dokumentů shrnul v knize Volá Svobodná Evropa (Praha 1993). Vzpomínky na konec komunistického režimu ve Svobodném slově a vydavatelství Melantrich obsahuje publikace Balkón, fenomén listopadu 1989 (Praha 2010 – spoluautor Milan Nevole). Rozhlasové vysílání v prvních dnech okupace Československa v srpnu 1968 přibližuje v publikaci Vzpomínky na Plzeň – Čas lámání chleba a charakterů (Praha 2011). V roce 2018 vydal soubor cestopisných reportáží a fejetonů Toulky s Karlem Amerikou.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Za svou dlouholetou redaktorskou činnost obdržel několik prestižních uznání. Například Cenu Československé akademie věd za popularizaci vědy z roku 1981 a v roce 1997 obsadil 1. místo v kategorii publicistiky soutěže ekonomických redaktorů O cenu guvernéra České národní banky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Nedělní Newsroom ČT24, 15. 10. 2019 „Balkon revoluce“ patřil nakladatelství. Disidenty tam pustili novináři. Havel mě tahal za svetr, vzpomíná novinář. Na balkoně mezi jinými řečníky vystoupil také již zmíněný Karel Sedláček, kterého redakce vybrala, ...
  • David Hertl (redaktor ČRo Plus), Splněné sny nejmladšího hlasatele, Nalaďte si, Týdeník Rozhlas č. 34/2020, str. 8 – 9.
  • dvojka.rozhlas.cz. 17. 8. 2011 Karel Sedláček: V srpnu 1968 se lidé dokázali semknout ... Hostem středečního (17. srpna 2011) magazínu „Je jaká je“ po 9:05 hodině byl Karel Sedláček, redaktor dřívějšího Československého rozhlasu.
  • 20. 8. 2019 Udělat tlustou čáru za minulostí byla chyba. KSČ se měla zrušit, říká Karel Sedláček, hlasatel plzeňského rozhlasu v ... nikoli kvéry,“ vzpomíná na 21. srpen 1968 ...
  • Plzeňský deník 22. 1. 2019 - Plzeň Karel Sedláček se toulal po USA - Na konci roku spatřil světlo světa knižní cestopis Toulky s Karlem Amerikou. Napsal ho Karel Sedláček (1941), novinář a publicista.
  • Mladá fronta dnes, příloha Víkend, č. 33, 18. srpna 2018 str. 18-19 K tankům hrál Janáček.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Karel Sedláček na Wikimedia Commons
  • [1] Články autora: Karel Sedláček | Hospodářské noviny - byznys ...ihned.cz. Při letošním Světovém ekonomickém fóru v Davosu založili představitelé 13 světových firem Hydrogen Council. Podle některých novinářů to může být...29.11.2019.
  • [2] Karel Sedláček | životopis, informace o spisovateli | ČBDB.czwww.cbdb.cz › autor-45522-karel-sedlacek. Populárně vědecké knihy a články v denním tisku.
  • [3] Sedláček, Karel, 1941- - Bibliography of theHistory of the ...biblio.hiu.cas.cz › authorities