Kamerunská koza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kamerunská koza
koza kamerunská
koza kamerunská
Základní informace
Země původuKamerunKamerun Kamerun
Země původuzápadní Afrika
Směr užitkovostimasné plemeno
Tělesná charakteristika
Hmotnost samce27-39 kg
Hmotnost samice23-34 kg
Výška †45-50 cm
Tělesný rámecmalý
Barvačerná, černobílá
hnědá, žlutá, šedá
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v galerii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Kamerunská koza je nejmenší plemeno kozy domácí původem ze západního pobřeží Afriky. V dospělosti dosahuje výšky jen 30 až 40 cm a hmotnosti 15 až 20 kg. V Kamerunu se chová ve dvou rázech, větší Kirdi je chován na severu země a v přilehlé části Čadu a Středoafrické republiky, zatímco menší Kosi na jihu a západě země.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je to nenáročné masné plemeno, které je schopno přežít v oblastech s velmi chudou vegetací. Živí se trávou, listy keřů a stromů. Kozy se v Africe chovají výhradně pro maso a kůži, mléka je málo, takže stačí pouze pro kůzlata.

Pro plemeno jsou typické krátké končetiny a objemné břicho, jedná se o tzv. achondroplazii. Uši jsou rovněž krátké, obě pohlaví mají rohy. Jsou to přizpůsobivá a obratná zvířata s tvrdou konstitucí, snadno zdolávají náročnější překážky a dokáží šplhat na nízké stromy.

Samice je 150 až 170 dnů březí, rodí většinou 2 mláďata vážící 1 až 2,5 kg. Koza se dožívá věku maximálně 15 let.

V Česku se využívá k údržbě svahů vypásáním a jako oblíbené zvíře dětských koutků zoologických zahrad. Důvodem umístění v dětských koutcích je zejména skutečnost, že Kamerunské kozy obojího pohlaví jsou vždy neagresivní, přátelské a je možno k nim bez obav pustit i malé děti.[1] Najít je lze například v Zoo Liberec, Zoo Brno, Zoo Jihlava, Zoo Plzeň, Zoo Tábor nebo taky v Zoo Ostrava.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Chov kamerunských koz [online]. [cit. 2015-10-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]