Kamerlengo (Trogir)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pevnost Kamerlengo
Kaštel Kamerlengo
Letecký pohled z jihu
Letecký pohled z jihu
Účel stavby

původně obrana přístavu, dnes expozice

Základní informace
ArchitektPincino da Bergamo
Výstavba14./15. století
Poloha
Adresapřístav Trogir, Trogir, ChorvatskoChorvatsko Chorvatsko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pevnost Kamerlengo (chorvatsky Gradina Kamerlengo, Kula Kamerlengo, Kaštel Kamerlengo nebo Tvrđava Kamerlengo) je městský hrad postavený v 15. století, v době vlády Benátské republiky, v přístavu v chorvatském městě Trogir.[1] (Dnes ve Splitsko-dalmatské župě.) V dřívějších dobách sloužil k ochraně trogirského přístavu; dnes je pěkně dochovaná pevnost turistickým lákadlem – v letním období se zde konají prohlídky a objekt slouží k pořádání různých kulturních akcí.

Název[editovat | editovat zdroj]

Výraz kamerlengo (z italského camerlengo) se vztahuje k titulu komorníka, tzn. k titulu vysokého úředníka Benátské republiky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historický pohled na pevnost v době Rakouska-Uherska

Pevnost byla vybudována brzy po převzetí Trogiru Benátčany v roce 1420.

Iniciátorem výstavby byl starosta Marin Radojev podle návrhu benátského stavitele vojenských staveb Pincina z Bergama, jako součást rozšíření opevnění věže Veriga (řetězová věž), která již dříve stála na tomto místě od roku 1380.[2]

Vnější strany zdi kdysi zdobily erby benátského admirála Pietra Loredana, dóžete Francesca Foscariho a trogirského knížete Magdalena Contariniho.[3]

Původně byla pevnost obehnána příkopem a na severní a východní straně stávala vysoká obranná zeď. Hlavní brána na severní straně byla opatřena padacím mostem. Hradní pán a jeho osádka obývali domky na nádvoří uvnitř pevnosti, které však byly v 19. století zbourány spolu s kaplí sv. Marka.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Willard Bohn The Other Futurism: Futurist Activity in Venice, Padua & Verona
  2. Frommer's Croatia By Karen Torme Olson & Sanja Bazulic Olson
  3. ALDUK, Ivan. Trogir se nije predao Veneciji, pa je mjesecima bombardiran kamenim kuglama i keramičkim posudama punjenim zapaljivim smjesama [online]. 2015-12-21 [cit. 2021-10-02]. Dostupné online. (chorvatsky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]