Kabinet doktora Caligariho

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kabinet doktora Caligariho
Verze plakátu v angličtině
Verze plakátu v angličtině
Základní informace
Původní názevDas Cabinet des Dr. Caligari
Země původuNěmeckoNěmecko Německo
Jazykněmčina (mezititulky)
Délka71 minut
Žánryfilmový horor
thriller
němý film
ScénářHans Janowitz, Carl Mayer
RežieRobert Wiene
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleWerner Krauss – dr. Caligari
Conrad Veidt – Cesare
Friedrich Feher – Francis
Lil Dagover – Jane
Hans Heinrich von Twardowski – Alan
Rudolf Lettinger – Dr. Olsen
ProdukceRudolf Meinert, Erich Pommer
HudbaGiuseppe Becce
KameraWilly Hameister
Výroba a distribuce
Premiéra26. února 1920
Produkční společnostBabelsberg Studio
DistribuceDecla-Bioscop
Rozpočet20 000 DEM
Kabinet doktora Caligariho na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kabinet doktora Caligariho je němý hororový film z roku 1920 režiséra Roberta Wiena. Film se stal nejvýznačnějším příkladem německé expresionistické kinematografie a měl velký vliv na film noir a další hororové filmy. Scénář od Hanse Janowitze a Carla Mayera vytvořil typickou atmosféru filmu se zaměřením na chovance psychiatrických léčeben, na zmatek mezi pouťovými atrakcemi a na tajemné vraždy. Na výtvarné stránce filmu se podílela expresionistická skupina Der Sturm a základ tvoří deformované kulisy budov s ručně malovanými stíny a výrazné maskování herců.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Celý příběh je vyprávěn Francisem jako vzpomínka.

Francis s přítelem Alanem navštíví pouť (jarmark), kde se dostanou k atrakci dr. Caligariho a jeho náměsíčného Cesara. Caligari tvrdí, že Cesare dokáže odpovědět na každou otázku, kterou bude otázán. Alan se ho proto zeptá jak dlouho bude žít a Cesare odpoví, že s úsvitem zemře, což se ukáže jako pravdivé proroctví poté, co je Alan ráno nalezen zavražděn. Francis začne vyšetřovat se svoji přítelkyní Jane na vlastní pěst a začne sledovat Caligariho. Caligari mezitím přikáže Cesarovi zabít Jane, to však Cesare nedokáže a unese ji. Při únosu je pronásledován davem a posléze zemře vyčerpáním.

Mezitím Francis zjistí, že dr. Caligari je ve skutečnosti hlavou místní psychiatrické léčebny a z deníku, který najde v jeho kanceláři, vyčte, že jméno Caligari je převzaté z legendy z 18. století, podle které mnich dr. Caligari cestoval severní Itálií se somnambulním médiem, které měl plně v moci a vraždil s ním lidi. Caligari je následně umístěn do svého ústavu jako pacient.

Poté ovšem dojede k dějovému zvratu a divák zjistí, že celý příběh je Francisova smyšlenka a on, spolu s Jane a Cesarem jsou pacienti výše zmíněného ústavu vedeného „dr. Caligarim“.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]