Křesťanská unie (Nizozemsko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Křesťanská unie
ChristenUnie
Logo
Zkratka CU
Datum založení 2001
Předseda Piet Adema
Vůdce Gert-Jan Segers
Ideologie křesťanská demokracie
sociální konzervatismus
lehký euroskepticismus
Politická pozice středstředopravice
Politická skupina EP Evropská lidová strana
Počet členů 25 170 (2019)
Oficiální web www.christenunie.nl
Zisk mandátů ve volbách
Sněmovna reprezentantů
5/150
Senát
4/75
Evropský parlament
1/26

Křesťanská unie (nizozemsky ChristenUnie) je nizozemská křesťanskodemokratická politická strana.

Její politika je směsí sociálního konzervatismu, euroskepticismu, středolevicových postojů v otázkách jako je ekonomika, imigrace či životní prostředí a naopak pravicových pozic v oblasti autorit, hodnot a principů.[1] Strana sebe samou považuje za "sociálně křesťanskou.[2]

Křesťanská unie vznikla v roce spojením Reformované aliance (GPV) a Reformační politické federace (RPF) a získal pět křesel dolní komoře parlamentu a čtyři v senátu. Po zdvojnásobení zisku v roce 2006 se strana stala nejmenší součástí čtvrté vlády premiéra Jana Balkenendeho. V některých volbách vytváří koalice s konzervativnější Státní reformní stranou (SGP).

Jedná se o protestantskou stranu, která zakládá svá východiska na Bibli a svoji podporu veřejných výdajů a environmentalismu obhajuje s odvoláním na teologické principy dobročinnosti a správcovství. Křesťanská unie usiluje o vládu, která by prosazovala křesťanskou morálku, ale zároveň obhajuje náboženskou svobodu založené na neokalvinistickém učení o svrchovanosti jednotlivých společenských skupin. Strana je umírněně euroskeptická a v Evropském parlamentu je součástí frakce Evropských konzervativců a reformistů. Je také členem Evropského křesťanského politického hnutí.

Rereference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Reformed Political Party na anglické Wikipedii.