Křesťanská unie (Nizozemsko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Křesťanská unie
ChristenUnie
Logo
ZkratkaCU
Datum založení2001
PředsedaPiet Adema
VůdceGert-Jan Segers
Ideologiekřesťanská demokracie
sociální konzervatismus
lehký euroskepticismus
Politická pozicestředstředopravice
Politická skupina EPEvropská lidová strana
Počet členů25 170 (2019)
Oficiální webwww.christenunie.nl
Zisk mandátů ve volbách
Sněmovna reprezentantů
5/150
Senát
4/75
Evropský parlament
1/26
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Křesťanská unie (nizozemsky ChristenUnie) je nizozemská křesťanskodemokratická politická strana.

Její politika je směsí sociálního konzervatismu, euroskepticismu, středolevicových postojů v otázkách jako je ekonomika, imigrace či životní prostředí a naopak pravicových pozic v oblasti autorit, hodnot a principů.[1] Strana sebe samou považuje za "sociálně křesťanskou.[2]

Křesťanská unie vznikla v roce spojením Reformované aliance (GPV) a Reformační politické federace (RPF) a získal pět křesel dolní komoře parlamentu a čtyři v senátu. Po zdvojnásobení zisku v roce 2006 se strana stala nejmenší součástí čtvrté vlády premiéra Jana Balkenendeho. V některých volbách vytváří koalice s konzervativnější Státní reformní stranou (SGP).

Jedná se o protestantskou stranu, která zakládá svá východiska na Bibli a svoji podporu veřejných výdajů a environmentalismu obhajuje s odvoláním na teologické principy dobročinnosti a správcovství. Křesťanská unie usiluje o vládu, která by prosazovala křesťanskou morálku, ale zároveň obhajuje náboženskou svobodu založené na neokalvinistickém učení o svrchovanosti jednotlivých společenských skupin. Strana je umírněně euroskeptická a v Evropském parlamentu je součástí frakce Evropských konzervativců a reformistů. Je také členem Evropského křesťanského politického hnutí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Reformed Political Party na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]