Jozef Karika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jozef Karika
Svět knihy 2013 - Jozef Karika 9227.jpg
Narození 15. listopadu 1978 (41 let)
Ružomberok
Povolání spisovatel
Alma mater Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
Web oficiální stránka
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jozef Karika (* 15. listopadu 1978, Ružomberok), je slovenský experimentální spisovatel a publicista.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval historii a filosofii na Univerzitě Mateje Bela v Banské Bystrici, do povědomí se dostal po roce 2000 jak autor internetových stránek Garden of Magick a častý přispěvatel do diskusního fóra portálu Ritual.cz (pod přezdívkou „Raistlin“) a následně se díky svým prvním dvěma knihám o magii – Slovanská magie (Vodnář 2003), Zóny stínu (Vodnář 2005) – stal uznávaným a diskutovaným autorem v této oblasti. Poté však postupně ukončil své na magii zaměřené aktivity (například semináře) a začal se věnovat obecné publicistice a psaní beletrie.

Průběžně mu sice vycházely další knihy o magii (Magie peněz, Ikar 2007, česky Vodnář 2008), Kurz praktické magie pro začátečníky (Ikar 2007, české vydání v nakl. Vodnář se připravuje), Brány meonu (Vodnář 2009) a britsko-americké vydavatelství Immanion Press mu vydalo knihu esejů Liber 767 vel Boeingus (2009), určenou pro americký a anglický trh), ale to byly vesměs výsledky dřívější činnosti v této oblasti vycházející s časovým zpožděním.

Pracoval jako historik v muzeu, televizní redaktor, vedoucí marketingového a grantového oddělení v samosprávě a jako mluvčí města Ružomberku. Do beletristického světa vstoupil svými hororovými povídkami, přičemž povídka Dedičstvo zeme se umístila na 3. místě Ceny Fantázie 2008 a povídka Samota na 1. místě Ceny Béla 2009 a na 3. místě Ceny Fantázie 2009. Tyto povídky také vyšly v příslušných antologiích. V roce 2010 mu v nakladatelství Ikar vyšla kniha V tieni mafie, jež se stala bestsellerem, téměř dva měsíce byla druhou nejprodávanější knihou na Slovensku (po novince Dana Browna) a nejprodávanější knihou slovenského autora. Tento drsný román z mafiánského prostředí se šokující otevřeností popisuje bezohledné mafiánské praktiky od výpalnictví, natáčení pornografie, obchodu s bílým masem až po korupci rozežírající státní a samosprávné struktury. V roce 2011 vyšlo v témže nakladatelství vynikající pokračování V tieni mafie 2. – Čas dravcov a na podzim 2011 bude plánovaná trilogie uzavřena thrillerem V tieni mafie 3 – Nepriateľ štátu. V dubnu roku 2011 vyšel v nakladatelství Knižní klub český překlad prvního dílu této trilogie.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]