Joseph Shivers

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Joseph Shivers
Narození 29. listopadu 1920
Úmrtí 1. září 2014 (ve věku 93 let)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ57325
Alma mater Duke University
Povolání chemik
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joseph Clois Shivers, ml. (29. listopadu 19201. září 2014) byl americký textilní chemik, nejznámější díky vynálezu termoplastického elastomeru z roku 1950.

Shivers se narodil v roce 1920 v Moorestownu v New Jersey. V roce 1940 vystudoval na Duke University organickou chemii a získal tituly B. Sc., MA a Ph. D. V průběhu druhé světové války se jako student podílel na výrobě léku proti malárii pro vojáky v zámoří. Shivers od roku 1946 pracoval pro firmu DuPont jako výzkumný pracovník na vývoji polymerů. Poté, co pracoval na jiných polyesterových projektech, se Shivers připojil k projektu syntetizovat. Přestože byl projekt pozastaven, se Shiversovi podařilo udělat průlom v roce 1950, když se pokusil o úpravu polyesteru Dacron.

Polyester,[kdo?] který se byl schopen natáhnout až na pětisetnásobek své původní délky při zachování elasticity. Výsledky byly příznivé a Shivers, spolu s dalšími zaměstnanci, vynalezli nový lepší druh polyesteru. Po tomto vynálezu byl povýšen na školitele ve firmě DuPont, kde se v roce 1962 začalo s masovou výrobou oděvů z tohoto polyesteru. V současné době je nejvíce rozšířený k výrobě sportovních oděvů, plavek, punčochového zboží (legín) a spodního prádla. Největší úspěch tohoto výrobku vygradoval v roce 1990, kdy firma DuPont zaznamenala rekordní zisk. Z DuPontu odešel v roce 1980, jako technický ředitel odboru vláken.

V roce 1998 mu byla udělena prestižní Olney medaile za přínos v textilní chemii, pro jeho práci u Americké asociace textilních chemiků a koloristy, tím se stal 55. příjemcem medaile ve její historii. DuPont udělil Shiversovi v roce 1995 Lavoisierovu medaili, což je nejvyšší firemní ocenění.

Byl ženatý s Margaret Warren Shivers, původně z Ohia. Měl s ní tři děti. Před smrtí se ve svém volném čase zaměřoval na ochutnávky vín a miloval práci s dřevem. Byl členem bratrství Phi Beta Kappa.