Joseph Engle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Joseph Henry Engle
Engle.jpg
Astronaut NASA
Státní příslušnost Spojené státy americké
Datum narození 26. srpna 1932 (86 let)
Místo narození Abilene, Kansas, USA
Předchozí
zaměstnání
pilot
Čas ve vesmíru 9 dní, 8 hodin a 30 minut
Kosmonaut od 1966
Mise STS-2, STS-51-I
Znaky misí Sts-2-patch.pngSts-51-i-patch.png
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joseph Henry Engle (* 26. srpna 1932 v Abilene, Kansas, USA)[1] je bývalý americký astronaut, který se zúčastnil letů programu Apollo a letů s raketoplány (Shuttle Mission).

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Po základní a střední škole vystudoval kansaskou univerzitu (University of Kansas) v roce 1955 s diplomem leteckého inženýra. Další vzdělání získal v pilotní škole při americké základně Edwards AFB v Kalifornii, ukončil ji zdárně v roce 1963. Již pod NASA v rámci programu X-15 absolvoval 16 letů na palubě raketového letounu ve výškách nad 50 km nad Zemí. V roce 1966 nastoupil do páté skupiny budoucích astronautů. Byl pilotem lunárního modulu v záložní posádce Apollo 14. Po ukončení programu Apollo se přeškolil na lety raketoplánu, stal se z něj plukovník amerického vojenského letectva. Je ženatý a má dvě děti, používal přezdívku Joe.[2].

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Druhý zkušební let raketoplánu Columbie v roce 1981 absolvoval Joe Engle společně s Richardem Trulym. Startovali z mysu Canaveral na Floridě, obletěli 36× Zemi, kvůli poruchám baterií přistáli na základně Edwards v Kalifornii předčasně.

O čtyři roky později letěl jako velitel na raketoplánu Discovery. Start i přistání proběhlo na stejných místech, jako při prvním letu. Na palubě s ním byli astronauti pplk. Richard Covey, William Fisher, James van Hoften a John Lounge. Pětice astronautů během sedmidenního letu vypustila na oběžnou dráhu tři družice: ASC-1, AUSSAT 1 a Leasat 4. Poté na oběžné dráze kontaktovali nefunkční družici Leasat 3 a dokázali ji oživit. Tím splnili všechny úkoly letu.

Byl 104. člověkem ve vesmíru. Během dvou svých letů zde strávil 9 dní.

Po ukončení letů[editovat | editovat zdroj]

V roce 1993 měl hodnost generálmajora a odešel z NASA ke společnosti Air National Guard jako konzultant (ve věku 61 let). V roce 2001 byl v Ohiu zapsán do National Aviation Hall of Fame (Národní letecká síň slávy).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-piloti USA, s. 358. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti pro lety na raketoplánech, s. 454. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]