Joseph Aspdin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Joseph Aspdin
Narození 1778
Leeds
Úmrtí 1855 (ve věku 76–77 let)
Wakefield
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
pamětní deska

Joseph Aspdin (prosinec ? 177820. března 1855) byl britský výrobce cementu, který získal 21. října 1824 patent na výrobu portlandského cementu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Byl prvorozeným ze šesti dětí Thomase Aspdina, zedníka žijícího v Hunsletu v obvodu Leedsu, Yorkshire. Pokřtěn byl na první svátek vánoční roku 1788. Nastoupil do otcova podniku a oženil se 21. května 1811 s Mary Fotherbyovou ve farním kostele v Leedsu (farní kostel sv. Petra v Leedsu).

Roku 1817 si zařídil vlastní obchod v centru Leedsu. Během dalších let musel zřejmě začít experimentovat s výrobou cementu, protože již 21. října 1824 mu byl udělen britský patent BP 5022 nazvaný Vylepšení způsobu výroby umělého kamene, ve kterém vytvořil termín „portlandský cement“.

Téměř ihned vzápětí, roku 1825, ve spolupráci s Williamem Beverleyem, sousedem z Leedsu, zahájil výrobu tohoto produktu v Kirkgate, Wakefieldu. Beverley zůstal v Leedsu, ale Aspdin a jeho rodina se přestěhovala do Wakefieldu, asi 9 mil vzdáleném od Leedsu. Roku 1825 obdržel druhý patent týkající se výroby vápna. Provozovna v Kirkgate byla v roce 1838 zavřena po povinném prodeji půdy železniční společnosti z Manchesteru a Leedsu, a místo bylo vyčištěno. Aspdin přesunul výrobní vybavení na jiné místo poblíž Kirkgate.

V této době jeho nejstarší syn James pracoval jako účetní v Leedsu, zatímco jeho mladší syn, William, provozoval výrobnu. Přesto roku 1841 Joseph uzavřel partnerství s Jamesem a vydal oznámení, že William podnik opustil a společnost tak není odpovědna za jeho dluhy. Je možno předpokládat, že William v době svého odchodu z podniku, rozvíjel změny výrobního procesu vedoucí k výrobě „moderního“ portlandského cementu. Roku 1844 Joseph odchází na odpočinek a převádí svůj obchodní podíl na Jamese. Ten přesunul roku 1848 provoz na třetí lokalitu v Ings Road a zde byla tato továrna v provozu až do roku 1900. Joseph Aspdin zemřel na 20. března 1855, ve svém domě ve Wakefieldu.

Význam patentu[editovat | editovat zdroj]

titulka patentové přihlášky

Svůj výrobek nazval portlandský cement, neboť maltová směs z něj vyrobená se podobala „nejlepšímu Portlandskému kameni“. Portlandský kámen byl v té době nejpoužívanějším stavebním kamenem v Anglii. Patent nepopisuje produkt, známý dnes jako portlandský cement, zcela jasně. Produkt měl za cíl oslovit trh se štukatérskými produkty a architektonického modelování, který požadoval nízkopevnostní cement. Ten byl získán vypalováním při nízkých teplotách (pod 1250°C) a proto neobsahoval žádný alit.

Produkt patřil do skupiny „umělých tmelů“ a byl určen jako konkurent Parkerova románského cementu a byl podobný již dříve vyvinutému produktu od Jamese Frosta. Proces výroby je popsán jako postup „dvojitého pálení“, při kterém je poprvé pálen vápenec, po uhašení a smíchání s jílem je pak pálen po druhé. Tento postup byl běžný při výrobě obou umělých a portlandských cementů, kdy byl k dispozici pouze tvrdý vápenec. Technologie mletí se v dané době sestávala pouze z mletí plochými kameny a tak bylo ekonomičtější vápenec vypalovat a hasit než ho mlít.

Vápenec, který byl používán pocházel z Penninské karbonské vápencové oblasti a byl používán pro městskou dlažbu a na silnice. Charakteristické pro uplatňování patentu je používání jako suroviny „silničního odpadu“. Aspdin prohlašoval, že pokud není dostupný odpad, pak shání „samotný vápenec“. Je významné, že byl dvakrát pohnán před soud za vyhrabávání dlažebních kostek z místních cest. Dodávky vápence byly pro Aspdina největším problémem, zvláště ve dnech těsně před příjezdem vlaku s touto surovinou. To poskytlo základ pro smyšlenku týkající se jeho syna Williama. Williamova inovace měla spočívat v míchání surovin s vyšším obsahem vápence, vypalováním za vyšších teplot používáním většího množství paliva a mletím až dosud nezužitkovaného tvrdého slínku, z tohoto důvodu zdokonalil mlecí postupy. William se postupně přesunul jižně do severovýchodního Kentu, kde se nacházely nevyčerpatelné zásoby měkké křídy, a založil zde „moderní“ průmyslovou výrobu cementu.

Samotný Joseph Aspdin nikdy nebyl chemikem a postupoval při výrobě pouze na základě svých zkušeností. Některé nejasnosti v jeho patentové přihlášce mohou také pocházet z jeho touhy po utajení. Kromě surovin také utajoval vlastní výrobní postup.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Joseph Aspdin na anglické Wikipedii.