Josef Růžička (zápasník)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josef Růžička
Narození17. března 1925
Praha
Úmrtí11. dubna 1986 (ve věku 61 let) nebo 15. dubna 1986 (ve věku 61 let)
Praha
Povolánízápasník
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Zápas na LOH
stříbro LOH 1952 řecko-římský do 87 kg

Josef Růžička (17. března 1925, Praha - 11. dubna 1986, Praha) byl český sportovec, zápasník v zápasu řecko-římském a volném stylu, na XV. Letních olympijských hrách 1952 v Helsinkách vybojoval stříbrnou olympijskou medaili v zápase řecko-římském ve váze +87 kg (váha těžká).

Již ve svých 14 letech vážil Josef Růžička více než 100 kg. I přes tuto váhu mu však nechyběla rychlost a hbitost a tak ho otec přivedl do košířského zápasnického klubu Hellas. Pouhé tři tréninky, na kterých ho naučili jediný chvat (klíč), mu stačily k tomu, aby na mistrovství Čech vybojoval v těžké váze třetí místo. Během 2. světové války byl prodán do Českého atletického klubu Královské Vinohrady, kde se na své další sportovní boje připravoval mimo jiné pod vedením Jana Pelikána.

V roce 1948 se účastnil olympijských her v Londýně. V zápase řecko-římském byl spolu s ostatními českými zápasníky diskvalifikován, neboť se nedostavil ve stanoveném čase k vážení. Ve volném stylu vybojoval dvě vítězství a utrpěl jednu porážku, což znamenalo dělené páté místo (spolu s Íráncem Sakhdarim).

V roce 1952 reprezentoval Československo na hrách v Helsinkách opět v obou stylech. Ve volném stylu byl vyřazen již ve druhém kole. V zápase řecko-římském zahájil prohrou na body s Italem Fantonim, následovala však čtyři lopatková vítězství a postup do finále. Ve finále byl však nad jeho síly Estonec Johannes Kotkas, bývalý mistr Evropy a na olympiádě reprezentant SSSR.

V roce 1953 přestoupil Růžička do RH Praha, kterou pak reprezentoval do konce své aktivní sportovní kariéry. V letech 1948-1956 vybojoval sedmkrát titul mistra Československa v klasickém stylu a na mistrovství světa v roce 1955 vybojoval v této disciplíně 4. místo.

Účast na olympijských hrách v Melbourne v roce 1956 nebyla československým zápasníkům Československým olympijským výborem umožněna. Krátce na to ukončil Růžička svoji aktivní sportovní činnost.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • DAVÍDEK, Josef. Od Frištenského k Máchovi. Praha: Olympia, 1979. Kapitola sedmnáctá: Těžká váha od Londýna po Melbourne, s. 153–168. 
  • BÖHM, Arnošt; ZÁRYBNICKÝ, Miloš; a další. Sto zápasnických let. Praha: Svaz zápasu České republiky, 1995. 
  • KOLÁŘ, František; a kolektiv. Kdo byl kdo: Naši olympionici. Praha: Libri, 1999. ISBN 80-85983-77-X. S. 272. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]