Josef Chajim Brenner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o židovském spisovateli. O českém římskokatolickém knězi pojednává článek Josef Brenner.
Josef Chajim Brenner
Josef Chajim Brenner
Josef Chajim Brenner
Narození30. srpnajul. / 11. září 1881greg.
Novi Mlyny, Ruské impérium (dnes Ukrajina)
Úmrtí2. května 1921 (ve věku 39 let)
Jaffa, Britský mandát Palestina (dnes Izrael)
Místo pohřbeníTrumpeldorův hřbitov
Pseudonymיוסף חבר
NárodnostŽidé
Politická příslušnostBund
PříbuzníBenjamin Brenner (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Chajim Brenner (hebrejsky יוסף חיים ברנר‎, ) byl v ukrajinské části Ruska narozený spisovatel hebrejsky psané literatury a jeden z průkopníků moderní hebrejské literatury.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se do chudé židovské rodiny ve městě Novi Mlyny v carském Rusku (dnešní Ukrajina). Studoval v ješivě v Pochepu a v roce 1900 vyšel jeho první příběh s názvem Pat lechem (doslova „Krajíc chleba“) v hebrejsky psaných novinách ha-Melic. O rok později příběh následovala sbírka krátkých povídek.[1] V roce 1902 Brenner narukoval do ruské armády a o dva roky později dezertoval po vypuknutí rusko-japonské války. Byl chycen, ale díky pomoci Bundu se mu podařilo uprchnout do Londýna. V Londýně žil v bytě ve Whitechapelu, jenž byl zároveň redakcí hebrejského periodika ha-Me'orer, které Brenner editoval v letech 1906 až 1907. V roce 1922 vydal Ašer Bejlin článek Brenner in London, pojednávající o této části Brennerova života.

Brenner byl ženatý a se svou manželkou Chajou měli syna Uriho.[2]

Do Palestiny, jež byla v té době součástí Osmanské říše, imigroval v roce 1909. Nejprve pracoval jako rolník, dychtivý přenést svou sionistickou ideologii do praxe. Na rozdíl od A. D. Gordona však nevydržel náročnost manuální práce a po krátké době se začal věnovat literatuře a vyučoval na gymnáziu HerzlijaTel Avivu. Podle biografky Anity Šapirové trpěl depresemi a problémy se sexuální identitou.[2] V květnu 1921 byl ve třiceti devíti letech zavražděn během Jaffských nepokojů. Je pohřben na Trumpeldorově hřbitově v Tel Avivu.[3]

Sionistické postoje[editovat | editovat zdroj]

Ve svých pracích Brenner chválil sionistické úsilí, v rozporu s tím však tvrdil, že země izraelská je jen další diaspora, která se nijak neliší od ostatních diaspor.[2]

Spisovatelský styl[editovat | editovat zdroj]

Brenner byl velmi „experimentální“ spisovatel, a to jak co se týká používání jazyka, tak literární formy. Jelikož moderní varianta hebrejštiny byla stále ještě v plenkách, improvizoval směsicí hebrejštiny, aramejštiny, jidiš a arabštiny. Při své snaze vylíčit život realisticky je jeho dílo plné emotivní interpunkce a elips.

Vzpomínka[editovat | editovat zdroj]

Na místě, kde byl Brenner zavražděn se dnes nachází Brennerův dům, kde sídlí mládežnické organizace Histadrutu, ha-No'ar ha-oved ve-ha-lomed. Na jeho počest nese jeho jméno kibuc Giv'at Brenner a kibuc Revivim na jeh počest pojmenoval jeho jménem svůj časopis. Jeho jméno rovněž nese Brennerova cena, která patří mezi nejprestižnější izraelské literární ocenění.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Me-emek achur (soubor 6 povídek), Varšava, 1900
  • Ba-choref („V zimě“, román), ha-Šiloach, 1904
  • Mi-saviv la-nekuda (román), ha-Šiloach, 1904
  • Min ha-mecar (román), 1908
  • Acabim („Nervy“, román), Shalekhet, 1910
  • Mi-kan u-mi-kan („Odtud a odtud“, román), Sifrut, 1911
  • Šechol ve-kišalon (román), Štiebel, 1920

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yosef Haim Brenner na anglické Wikipedii.

  1. "Yosef Hayyim Brenner," Encyclopedia Judaica, 1972, vol. 4, p. 1347
  2. a b c GOLAN, Avirama. The case of y.h. brenner [online]. Haaretz, 2008-09-18 [cit. 2008-12-25]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Trumpeldor Cemetery in Tel Aviv – Where the founders of Tel Aviv were buried [online]. Travel Israel Online, 2010-08-15 [cit. 2011-02-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-05-10. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]