John Shepherd-Barron

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
John Shepherd-Barron
Narození23. června 1925
Šilaung
Úmrtí15. května 2010 (ve věku 84 let)
Inverness
Alma materEdinburská univerzita
Stowe School
Trinity College
Povolánívynálezce, voják a inženýr
Oceněnídůstojník Řádu britského impéria
DětiNicholas Shepherd-Barron
RodičeWilfred Shepherd-Barron a Dorothy Shepherd-Barron
PříbuzníDorothy Shepherd-Barron (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Adrian Shepherd-Barron (23. června 1925 Šilaung, Ásám, Britská Indie15. května 2010 Inverness, Skotsko) byl skotský vynálezce bankomatu.

John Adrian Shepherd-Barron studoval na Univerzitě v Edinburghu a na Univerzitě v Cambridgi. V 60. letech pracoval ve firmě De la rue Instruments a tam přišel na nápad samoobslužného přístroje, který by poskytoval bankovky 24 hodin denně. Přístroj nazval bankomat. První bankomat byl představen v pobočce Barclays Bank v Enfieldu (severní Londýn) v roce 1967. Podle ATM Industry Association je dnes na světě instalováno více než 1,7 miliónu bankomatů. V roce 2005 obdržel Řád britského impéria. Shepherd-Barron v rozhovoru pro BBC řekl, že ho na nápad bankomatu přivedl automat na prodej čokoládových tyčinek.

V době představení Shepherdova-Barronova vynálezu ještě neexistovaly plastové platební karty. Bankomat proto přijímal speciální šeky opatřené chemickým zabezpečením. Po zadání osobního identifikačního kódu (PIN) dostali zákazníci peníze. PIN byl původně šestimístný, ale později byl předělán na čtyřmístný, aby bylo možné si ho snadněji zapamatovat.

Vynalezl i např. přístroj, který vydával zvuky kosatky dravé (velryby zabijáka), aby ochránil lososové farmy před tuleni.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Shepherd-Barron na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]