John Polidori

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
John Polidori
John William Polidori by F.G. Gainsford.jpg
Narození 7. září 1795
Londýn
Úmrtí 24. srpna 1821 (ve věku 25 let)
Londýn
Národnost Angličané
Alma mater Univerzita v Edinburghu
Ampleforth College
Rodiče Gaetano Polidori
Příbuzní Frances Polidori
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John William Polidori (7. září 1795 Londýn - 24. srpna 1821, Londýn) byl anglický spisovatel a také osobní lékař a průvodce na cestách Lorda Byrona.

Život[editovat | editovat zdroj]

John Polidori se narodil roku 1795 jako nejstarší syn italského emigranta Gaetano Polidoriho a anglické guvernantky Anny Marie Piercové. Vystudoval medicínu a stal se osobním lékařem, v té době už známého, lorda Byrona. Polidori doprovázel Byrona na mnohých cestách po evropském kontinentě. Kolovaly také dohady, že by Polidori mohl být Byronovým milencem.

V létě roku 1816 napsal Polidori své nejznámější dílo, povídku The Vampyre (Upír). Tímto počinem se Polidori nestal jen prvním autorem ve světové literatuře píšícím o upírovi, ale zároveň v postavě svého lorda Ruthvena prakticky vytvořil model moderního upíra. Tímto dílem je hororový žánr ovlivňován až do dneška, důkazem toho je upír – gentleman Anne Riceové.

Polidori zemřel za záhadných okolností 24. srpna 1821. Pravděpodobně spáchal sebevraždu.

Polidori je objektem románů i v současnosti například: Der kalte Sommer des Doktor Polidori (Chladné léto doktora Polidoriho) od Reinharda Kaisera, Der Vampir od Toma Hollanda a Lord Byrons Schatten (Stín lorda Byrona) od Federico Andahaziho.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Polidori na německé Wikipedii.