John Blenkinsop

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
John Blenkinsop
Narození1783
Leeds
Úmrtí22. ledna 1831 (ve věku 47–48 let)
Leeds
Povolánívynálezce, inženýr a železniční inženýr
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Blenkinsopova lokomotiva
Blenkinsopova lokomotiva (schéma)

John Blenkinsop (1783, Felling, Hrabství Durham22. ledna 1831, Leeds) byl anglický důlní inženýr a vynálezce v oboru parních lokomotiv.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Blenkinsop byl ředitelem uhelných dolů u Leedsu, které v době napoleonských válek trápil nedostatek koní pro dopravu uhlí. Rozhodl se tedy vyzkoušet parní lokomotivu a protože věděl, že tehdejší litinové kolejnice pod těžkými stoji praskají, zkonstruoval velmi lehký stroj, který by ovšem trpěl malou adhezí. Proto se rozhodl pro přenos síly ozubeným kolem na ozubený hřeben vedle kolejnice. Ozubené kolo sloužilo i pro převedení přímého pohybu pístu prostřednictvím táhla a západky na otáčivý pohyb tohoto kola.[1] V roce 1811 si dal patentovat ozubnicovou lokomotivu a objednal výrobu čtyř lokomotiv, které se jmenovaly Prince Regent, Salamanca, Lord Wellington a Marquis Wellington. V červnu 1812 uvedl železnici do provozu s takovým úspěchem, že byla v provozu až do roku 1834. Blenkinsopovy lokomotivy nevážily ani 5 tun a přesto utáhly rychlostí 6-7 km/hod až 38 uhelných vozíků o celkové váze asi 140 tun. Nahradily přes 50 koní a 200 lidí a byly to první obchodně úspěšné parní lokomotivy.

Náhrobek Johna Blenkinsopa se nachází u kostela Svaté Trojice v Rothwellu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Blenkinsop na německé Wikipedii.

  1. Development of the locomotive engine, Cogwheel, page 482 [online]. New York D. Van Nostrand [cit. 2009-02-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]