John Birch Society

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
John Birch Society
John Birch Society logo.svg
Zakladatel Robert W. Welch Jr.
Vznik 1958
Sídlo Appleton, Spojené státy americké
Oficiální web www.jbs.org
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data můžou pocházet z datové položky.

The John Birch Society (česky Společnost Johna Birche) je americká politická zájmová skupina, podporujícící to, co považuje za tradiční konzervativní hodnoty (jako např. soukromé vlastnictví, roli zákona a suverenitu USA) a oponující globalizaci. Aktuálně vystupuje např. pro audit a postupné opuštění Federálního rezervního systému a přechod z měny s nuceným oběhem na zlatý standard, nebo pro vystoupení USA z Organizace spojených národů. Společnost Johna Birche stojí politicky napravo podle amerického politického spektra. V době studené války vystupovala výrazně antikomunisticky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

John Birch Society byla založena v roce 1958 v Indianapolis ve státě Indiana dvanácti zakládajícími členy, lidmi vedenými Robertem W. Welchem, Jr, který byl jejím prezidentem až do roku 1983. Nese jméno Johna Birche, amerického vojenského rozvědného důstojníka a baptistického misionáře z II. světové války, který byl zabit v roce 1945 příznivci čínské komunistické strany; Birchovi rodiče pak do Společnosti vstoupili jako doživotní členové. V roce 1983 se stal předsedou Larry McDonald, který téhož roku zahynul na palubě sestřeleného letu KAL 007.

V současné době Společnost sídlí ve městě Appleton ve státě Wisconsin a má pobočky ve všech 50 amerických státech. Vlastní nakladatelství American Opinion Publishing, které publikuje žurnál The New American („Nový Američan“).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Birch Society na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]