Johann Nepomuk Hiedler

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Johann Nepomuk Hiedler
Narození 19. března 1807
Úmrtí 17. září 1888 (ve věku 81 let)
Manžel(ka) Eva Maria Decker (od 1829)
Děti Johanna Hiedler
Rodiče Martin Hiedler a Anna Maria Göschl
Příbuzní Johann Georg Hiedler
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Johann Nepomuk Hiedler, také známý jako Johann Nepomuk Hüttler (19. března 1807 - 17. září 1888) byl pradědeček z matčiny strany a možná také dědeček z otcovy strany Adolfa Hitlera.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Johann Nepomuk byl pojmenován po českém světci Janu Nepomuckém. Někteří to považují za důkaz, že Johann Nepomuk a následně jeho pravnuk Adolf Hitler měli částečně českou krev.[zdroj?]

Johann Nepomuk se stal relativně prosperujícím sedlákem a oženil se s o 15 let starší Evou Marií Deckerovou (17921888). 19. ledna 1830 se jim narodila dcera Johanna, později provdaná Pölzlová. Roku 1847 si Johann Nepomuk vzal k sobě na vychování tehdy desetiletého Aloise Schicklgrubera, nevlastního syna svého bratra Johanna Georga Hiedlera (ten se oženil s Aloisovou matkou). Johann Georg se o mnoho let později přihlásil k Aloisovi, který se narodil coby nemanželský, coby jeho biologický otec. Spekuluje se však, že pravým otcem mohl být i jeho bratr Johann Nepomuk.

Alois, který si nechal změnit příjmení na Hitler, a vnučka Johanna Nepomuka Hiedlera Klára Pölzlová, se stali rodiči pozdějšího diktátora Adolfa Hitlera.