Johann Nepomuk Hiedler

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Johann Nepomuk Hiedler
Narození19. března 1807
Weitra
Úmrtí17. září 1888 (ve věku 81 let)
Weitra
Povolánízemědělec a rentiér
Manžel(ka)Eva Maria Decker (od 1829)
DětiJohanna Hiedlerová
Alois Hitler
RodičeMartin Hiedler a Anna Maria Göschlová
PříbuzníJohann Georg Hiedler (sourozenec)
Klara Hitlerová, Johanna Pölzlová[1] a Therese Schmidtová (vnoučata)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Johann Nepomuk Hiedler, také známý jako Johann Nepomuk Hübler (19. března 180717. září 1888) byl pradědeček z matčiny strany a možná také dědeček z otcovy strany Adolfa Hitlera.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Johann Nepomuk byl pojmenován po českém světci Janu Nepomuckém. Někteří to považují za důkaz, že Johann Nepomuk a následně jeho pravnuk Adolf Hitler měli částečně český původ., pro což ovšem neexistuje jediný relevantní důkaz.[2] Kult sv. Jana Nepomuckého je nerozlučně spojen s obdobím baroka, Nepomuk patřil k nejvýznamnějším světcům rakouské monarchie. Je zemským patronem Čech a Bavorska. Populární byl již od baroka v celé katolické Evropě[3][4], odtud tedy pochází popularita tohoto jména i v Rakousku.[3]

Nacisté dokonce během druhé volební kampaně v roce 1932 vydali brožuru nazvanou „Fakta a lži o Hitlerovi“, která cíleně vyvracela některé dohady šířené SPD a Deutsche Zentrumspartei o tom, že Hitler má české předky.[5] Neexistují jakékoliv důkazy o tom, že by některý z Hitlerových předků byl českého původu.[6]

Johann Nepomuk se stal relativně prosperujícím sedlákem a oženil se s o 15 let starší Evou Marií Deckerovou (17921888). 19. ledna 1830 se jim narodila dcera Johanna, později provdaná Pölzlová. Roku 1847 si Johann Nepomuk vzal k sobě na vychování tehdy desetiletého Aloise Schicklgrubera, nevlastního syna svého bratra Johanna Georga Hiedlera (ten se oženil s Aloisovou matkou). Johann Georg se o mnoho let později přihlásil k mimomanželsky narozenému Aloisovi coby jeho biologický otec; spekuluje se však, že pravým otcem mohl být i jeho bratr Johann Nepomuk.

Alois, který si nechal změnit příjmení na Hitler, a vnučka Johanna Nepomuka Hiedlera Klára Pölzlová, se stali rodiči pozdějšího diktátora Adolfa Hitlera.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Der Führer, mein Onkel. In: Der Spiegel. 1. ledna 2001.
  2. Cesky a slovensky svet. www.svet.czsk.net [online]. [cit. 2021-12-30]. Dostupné online. 
  3. a b KLEISNER, Tomáš. Poznámky k rozšíření kultu sv. Jana Nepomuckého v Belgii. Zprávy památkové péče. 1996, roč. 56, čís. 9–10, s. 293–295. Dostupné online. 
  4. Čornej, str. 244
  5. Facts and Lies about Hitler [online]. Nazi party, 1932. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Hitler's Vienna: A Portrait of the Tyrant as a Young Man By Brigitte Hamann, page 42.